31 март 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Щатският долар продължава да бъде подкрепян от купувачите и това бе отразено в представянето на доларовия индекс, който добави 0.40% и приключи вчерашната търговска сесия на 93.28 пункта. Потребителското доверие относно икономическото развитие в САЩ отчете силен ръст, тъй като страната е лидер в справянето с глобалната епидемична обстановка. Според някои анализатори тази тенденция може да продължи в краткосрочен план, но важни за инвеститорите ще бъдат докладите от тази седмица за производствения PMI на ISM и заетостта през март. От друга страна инфлационният риск остава на дневен ред като потенциален фактор, който би забавил потреблението и би превърнал сегашните темпове на възстановяване в евентуално „прегряване“. Единната европейска валута и австралийският долар отчетоха най-голямо поевтиняване спрямо зелените пари, като еврото дължи това представяне на тежкото овладяване на вируса в повечето страни на континента. Доверието в икономиката на еврозоната се подобрява, но повечето експерти споделят, че днешните данни свързани с инфлацията и трудовия пазар не биха променили драстично посоката на еврото.
Основните щатски борсови индекси бяха негативно повлияни от по-високите стойности на доходността по 10-годишните държавни ценни книжа и завършиха вчерашната сесия на червена територия. Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones отписа 0.44% и приключи деня на 33 073 пункта, което се дължеше предимно на лошото представяне от страна на Apple и Microsoft. Широкият измерител S&P 500 завърши с понижение от 0.43%, а технологичният Nasdaq изтри над 0.60%. Доходността по 10-годишните държавни облигации се изкачи до 14 месечен връх, след като очакванията за бързо икономическо възстановяване засилиха опасенията за повишаване на инфлацията.
Ценните метали също бяха под натиск от повишаването на доходността, както и от поскъпването на зелените пари. Златото поевтиня с 1.65% и приключи търговията на ниво от 1 684 долара за тройунция, а среброто изтри 2.73% и завърши сесията на $24.
Днешният ден е наситен с важни икономически събития. В 9:00 часа българско време ще бъде публикуван брутният вътрешен продукт за Великобритания. В 10:55 часа ще разберем данните за трудовия пазар в Германия, а в 12:00 часа ще можем да се запознаем с индекса на потребителските цени за еврозоната. В 15:15 часа ще се прехвърлим в САЩ, когато ще бъдат публикувани данните за промяната в заетостта в частния сектор на ADP. В 15:30 часа ще бъдат публикувани стойностите на брутния вътрешен продукт на Канада.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.