29 април 2022 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
През последните два месеца преобладават разпродажби при по-високорисковите инструменти. Основният актив, който успява да се представи по-добре по време на настоящата несигурност, е американският долар. Причината е, че инвеститорите насочват част от своя капитал към щатската валута, когато на пазара има повишен риск.
След рекордна инфлация в продължение на 30 години, Фед до голяма степен промени подхода си към определяне на ключовата лихва. През март лихвеният процент беше повишен с 25 базисни пункта и има всички основания да се смята, че на срещата през май повишаването може да бъде с 50 пункта. Към момента чуваме подобни коментари от ключови лица във Фед, включително и от Джером Пауъл. Последният подобен коментар на председателя на банката имаше в края на миналата седмица и доведе до разпродажби при акциите. По-високите лихви са негативен сигнал за високорисковите активи и фондовите пазари, включително и индексите. Подобни мерки обаче имат потенциал да понижат инфлацията и да продължат да оскъпяват щатската валута. Този сценарий е възможен, тъй като една от основните цели на Фед е да намали поскъпването на цените до целевите 2%.
Вчера бяха публикувани данните за БВП на САЩ за първото тримесечие. Прогнозите бяха за ръст от 1.1%, но стойностите показаха понижаване с 1.4%. Това увеличи притесненията, свързани с възможна рецесия, която може да бъде придружена с по-висока инфлация. Подобна икономическа ситуация ще се отрази негативно върху всички пазари, а Фед ще бъде силно ограничен в действията си.
Продължаващият конфликт между Русия и Украйна е друг източник на несигурност за пазарите, който може да забави ръста на икономиките и да доведе до рецесия в Европа, която да се отрази върху останалата част на света. Все по-често се чуват остри коментари между Русия и Запада, които сигнализират, че вероятността за по-продължителен конфликт, който да запази риска за пазарите висок, продължава да бъде по-вероятна. Високата инфлация, възможността Русия да спре част от доставките на енергия и факта, че редица европейски страни искат да наложат ембарго за руската енергия в ЕС, осигуряват икономически условия, които биха могли да предизвикат рецесия в Европа, която да се отрази негативно върху еврото и европейските фондови пазари.
Важните новини за деня започват в 11:00 часа, когато ще бъдат публикувани данните за БВП на Германия. В 12:00 часа ще бъдат публикувани стойностите на инфлацията в ЕС, а в 15:30 часа и данните за БВП на Канада.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.