Щатският долар отслабва в началото на новата търговска седмица

20 юли 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Еврото се повиши до четиримесечен максимум спрямо долара в понеделник, тъй като инвеститорите се надяваха, че европейските лидери ще постигнат икономическо споразумение, тъй като срещата на върха достигна рекордна продължителност. Еврото се търгуваше на ниво от 1.1439 за долар, малко под четиримесечния връх от 1.1452 долара, достигнат в сряда. Доларът отслабва, тъй като инвеститорите поддържат силен апетит към риск, залагайки на по-голям стимул не само от Европа, но и от САЩ. Доларовият индекс се търгува при ниво от 95.949 пункта, близо до тримесечното си дъно от 95.716, което бе достигнато миналия месец. Битката в американския конгрес за нов законопроект за подпомагане на коронавируса започна в края на миналата седмица, след като републиканците и демократите настояха за своя собствена програма. Републиканците искат предстоящият законопроект за подпомагане последствията от COVID-19 да бъде на стойност не повече от 1 трилион долара, докато демократите обещаха да се борят за много повече в диапазона от 3 трилиона долара. Японската йена се търгуваше с леки изменения от 107.17 йени за долар, след отчетените по-лоши данни за износа, който се свива с 26% спрямо година по-рано, което е по-лошо от очакваното.

Акциите в Азия започнаха търговията в понеделник колебливо, тъй като инвеститорите очакват повече фискални стимули в еврозоната и Съединените щати, за да помогнат на икономиките да преодолеят последиците от рекордният скок в случаите на COVID-19 в световен мащаб. Широкият индекс МSCI остана непроменен на ниво от 541.49 пункта, като австралийските акции се понижиха с 0.3%, а KOSPI регистрира малко по-висока стойност. Японският Nikkei се повиши с 0.1%. Широкият индекс S&P 500 се повиши с 0.1% по време на ранната азиатска търговия. Миналата седмица европейските, американските и други пазари на акции отбелязаха своята трета седмична печалба подред, въпреки, че темпът на ралито се забави. Dow Jones се понижи с 0.23% в петък, широкият индекс S&P 500 се повиши с 0.29%, а технологичният Nasdaq добави 0.28%.

Цените на петрола се понижиха в понеделник, повлияни от вероятността за увеличаването на коронавирусните инфекции да провали възстановяването на търсенето на гориво. Сорта Brent поевтиня с 10 цента, или 0.2% до 43.04 долара за барел. Лекият суров петрол (WTI) се понижи с 6 цента, или 0.2%, до 40.53 долара за барел. Вносът на петрол в Япония се понижава с 14.7% през юни спрямо същия месец година по-рано, показват данните в началото на новата седмица.

Фючърсите на злато се понижиха с 0.07% до 1808.65 долара. Жълтият метал обикновено се движи в обратна посока от пазарите на акции, но акциите  в региона също започнаха седмицата с понижения. Изглежда инвеститорите заемат изчакваща позиция, за да видят как правителствата ще се справят с продължаващото разпространение на пандемията, както и с възможността за по-нататъшно стимулиране в САЩ и Европа.

През днешният ден липсват важни икономически събития.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.