22 март 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Изминалата седмица мина под знака на заседанието на Федералния резерв, поради което доларът бе в центъра на вниманието на пазарните участници. Щатската валута записа добри резултати на седмична база, a доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути, нарасна с 0.29%. Фед обяви след края на срещата в сряда, че ще прекрати коефициента на допълнителен ливъридж (SLR) за банките на 31 март, както беше планирано предварително. Целта на този инструмент, който Фед въведе в разгара на пандемията, е да се осигури гъвкавост на банковите и депозитарни институции, което да улесни кредитирането на бизнеса и домакинствата.
Това изправя банковите институции пред два възможни варианта: или да увеличат капитала си, или да предприемат стъпка към продажби на облигации. Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл напомни отново на инвеститорите, че все още не е постигнато пълно икономическо възстановяване, поради което централната банка ще продължи с подкрепата за икономиката. На този фон доходността по американските държавни ценни книжа се покачи, акциите отстъпиха, а доларът продължи със силното си представяне. Въпреки коментарите на Пауъл, пазарите са на мнение, че Фед е започнал да става по-пестелив по отношение на коментари за бъдещо разхлабване на монетарната политика.
Японската йена записа повишение спрямо почти всички основни валути, с изключение на долара, което беше подкрепено от решенията на Японската централна банка. Централните банкери направиха промяна в паричната политика, която засяга облигационните пазари в страната. Досега от централната банка бяха определили рейндж от 25 базисни пункта, в който да бъде държана доходността по 10-годишните държавни ценни книжа. По време на срещата на централната банка през изминалата седмица, таргетът бе намален до 20 базисни пункта. От ЯЦБ също така премахнаха годишния минимален таргет при покупка на акции и заявиха, че покупките ще бъдат насочени само към борсово търгувани фондове (ETFs) в бъдеще, които са свързани с Topix и JPN225. Тези промени са положителни за йената, тъй като улесняват подкрепата, която централната банка ще оказва на икономиката.
Австралийският долар отстъпи с 0.17% спрямо щатския долар до 0.7743. Слабите данни за продажбите на дребно, които отчетоха понижение от 1.1%, бяха в основата на поевтиняването при австралийската валута. Експертите прогнозираха покачване на потребителските разходи, но търсенето в страната все още остава слабо, което се дължи на икономическата несигурност от пандемията.
Британският паунд бе сред най-слабо представилите се валути спрямо американския долар в петък. Лирата отстъпи с 0.3% до 1.3875, а през настоящата седмица предстои да видим данни за PMI, заетостта, инфлацията, както и продажбите на дребно във Великобритания. Анализаторите са положително настроени по отношение на прогнозите за британската икономика, тъй като страната има една от най-ефективните програми за ваксинация. Инвеститорите не бива да забравят, че доста от ограничителните мерки останаха в сила и през февруари, а това може да ограничи положителните резултати на икономическите показатели.
Понеделник традиционно е беден на икономически новини. Интерес за пазарните участници ще представлява изявлението на председателя на Фед Джеръм Пауъл, което е насрочено за 15:00 часа българско време. В 16:00 ще бъдат публикувани новините за продажбите на готови жилища в САЩ за февруари.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.