9 ноември 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът стартира седмицата с понижение въпреки силните данни за заетостта от края на миналата седмица и въпреки покачването на доходността по американските държавни ценни книжа. Обикновено зелените пари се движат паралелно с доходността по облигациите, тъй като положителните очаквания, свързани с американската икономика повишават очакванията за вдигане на лихвите. А това от своя страна увеличава търсенето на долари сред инвеститорите. Въпреки това обаче, през последната седмица се наблюдава отслабване на корелативната зависимост в движенията на долара и доходността по американските дългови книжа. Временно нарушаване на тази положителна корелация не е проблем за инвеститорите. Но вчерашното понижение при долара на фона на покачващата се доходност по американските облигации и отслабването на щатската валута след силните данни от петък, няма как да не накара пазарните участници да си зададат въпроса какво точно се случва на пазара. Апетитът за риск не е отговор, тъй като акциите достигнаха нови върхове през последните две сесии, докато USDJPY отчете понижение.
Американските облигации не са единствените, чиято доходност нараства. Дълговите книжа на Германия, Канада и Австралия също започнаха седмицата с повишение, като в процентно отношение дори изпреварват американските. А това обяснява по-доброто представяне на еврото, канадския и австралийския долар спрямо зелените пари. Ръстът в доходността (или понижението в цените им) на държавните облигации е глобален феномен и не се ограничава само до САЩ. Също така тази сряда предстои да бъдат публикувани данните за инфлацията в САЩ. Анализаторите като цяло очакват ценовият натиск да продължи, като това би притиснало Федералния резерв да обмисли по-сериозно възможността за повишение на лихвите догодина. В допълнение на това някои валутни трейдъри се опасяват, че инфлационният натиск може да създаде проблеми на потребителското търсене през следващите месеци.
Все повече се засилват спекулациите, свързани с две вдигания на лихвите от страна на Фед през 2022 г. Някои инвеститори се притесняват, че потребителското търсене, както и икономическият растеж в Щатите могат да се забавят в резултат от неблагоприятната комбинация от намалените стимули и високите цени на крайните стоки и услуги. На този фон еврото показва завидна устойчивост. Европейската централна банка продължава да е сред институциите, поддържащи разхлабена монетарна политика. За това си има и обяснение: икономическите данни от еврозоната са смесени, а в момента доста страни в Европа се борят с четвъртата вълна на коронавируса. Германия отчита най-големия брой новозаразени от началото на пандемията. Новите случаи в Гърция, Русия и Украйна също са близо до рекордните нива. Ситуацията в Италия, Франция и Испания към момента е под контрол. На този фон някои пазарни наблюдатели изразяват мнението, че двойката EURUSD би трябвало да се търгува на по-ниски нива, а не на по-високи.
Новозеландският долар бе сред най-силно представилите се валути вчера. Поскъпването е изненадващо, имайки предвид, че Нова Зеландия подобно на Германия се бори с увеличен брой новозаразени и силна четвърта вълна. Въпреки че 90% от населението на Нова Зеландия вече получи първа доза от ваксините, новите случаи достигнаха рекордни нива. Изглежда обаче, че инвеститорите отчитат вече решението на Новозеландската централна банка да повиши лихвите, в резултат на което новозеландската валута се покачва. В същото време Оукланд, който е най-големият град в страната, се очаква да облекчи част от противоепидемичните мерки. Броят на хората, които ще могат да се събират на открито, ще бъде увеличен от 10 на 25, докато обекти като зоологически градини, музеи, библиотеки и др. ще могат да отворят отново при спазване на противоепидемичните мерки.
Канадският долар бе сред слабо представилите се валути, след като слабите данни за заетостта от миналата седмица продължиха да хвърлят сянка върху представянето на канадската валута. Британският паунд се покачи на фона на коментарите на председателя на Английската централна банка Андрю Бейли, който заяви, че институцията има готовност да действа, в случай, че инфлационният натиск се засили.
Сред по-важните събития от днешния ден правят впечатление изявленията на трима централни банкери. В 15:00 часа ще говори председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард. В 16:00 часа предстои да видим изявлението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, а за 18:00 часа е насрочена пресконференцията на Андрю Бейли, гуверньор на Банката на Англия. Сред другите по-важни събития от деня се открояват данните за търговския баланс на Германия, които ще бъдат оповестени в 9:00 часа българско време, както и индексът на производствените цени в САЩ, който ще бъде публикуван в 15:30 часа.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.