Щатският долар започна седмицата с поевтиняване

20 април 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Новата седмица започна с поевтиняване на американския долар, който отстъпи спрямо повечето основни валути. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути, се понижи с малко над половин процент до 91.04 пункта. На пазарите виждаме, че доходността по щатските облигации, както и данните за заетостта и продажбите на дребно в САЩ не успяват да подкрепят американската валута, което сигнализира, че е възможно поевтиняването при долара да продължи. През последните няколко месеца американската валута имаше добри резултати, тъй като ваксинационната програма в страната се движи с добри темпове. А това е предпоставка да очакваме по-бързо отваряне на американската икономика, което да повиши икономическия растеж през второто тримесечие. Също така трябва да се има предвид, че от началото на годината инвеститорите залагат на рефлационна търговия, която по всяка вероятност е към края си. Последните данни от CFTC показват, че нетните къси позиции в USD са намалели до най-ниското ниво от юни 2018 г. Най-сериозен риск пред американската валута е ускоряване на ваксинационните планове в другите водещи икономики, което всъщност е въпрос на време.

Поевтиняването при долара бе събитието на вчерашния ден, но през настоящата седмица има три други валути, които ще бъдат във фокуса на инвеститорите. Това са еврото, паундът и канадският долар. Единната валута започна седмицата силно, поскъпвайки с 0.45% спрямо долара, което повиши валутната двойка EURUSD над ключовото ниво от 1.20. В четвъртък предстои срещата на Европейската централна банка, която ще даде по-добра представа за бъдещата политика на банката и средносрочното движение на еврото. Междувременно от германската Bundesbank обявиха, че икономическото производство в страната се е понижило през първото тримесечие на 2021 г., а това означава, че най-вероятно ситуацията във Франция и Испания ще бъде сходна. Някои анализатори изразяват мнението, че ЕЦБ ще продължи да поддържа политиката си непроменена, а банкерите ще продължат да бъдат оптимистични, но отчитайки наличните рискове. Ситуацията към момента продължава да бъде несигурна, но преобладават очакванията за повишаване на икономическия растеж през третото тримесечие на годината.

Канадският долар достигна до едномесечен връх, но не успя да запази позициите си и приключи деня с понижение до 1.2530 спрямо щатската валута. В сряда предстои заседание на Канадската централна банка, а ситуацията пред институцията наподобява доста тази на ЕЦБ, тъй като в страната има значително нарастване на случаите на новозаболели. За разлика от еврозоната обаче, данните за канадската икономика са доста по-добри. Ръстът на работните места, както и жилищният пазар са стабилни, а производствената дейност се ускорява. Въпреки че ограничителните мерки могат да повлияят на търсенето, към момента икономическите перспективи са по-добри в сравнение с тези в Европа.

Британският паунд бе сред най-силно представилите се валути вчера, а двойката GBPUSD нарасна с 1.07% до 1.3984. През тази седмица няма насрочено заседание на Английската централна банка, но има доста важни икономически новини, които ще определят посоката на движение за лирата. Такива ще бъдат данните за молбите на безработни, продажбите на дребно, PMI, както и равнището на инфлация в страната. През последните няколко седмици ограниченията постепенно отпадат, което може да осигури тласък на икономиката.

Днес в 9:00 часа ни очакват данните за равнището на безработица във Великобритания, както и данните за растежа на месечните доходи в страната за февруари. По същото време в Германия ще бъдат публикувани данните за индекса на производствените цени за месец март.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.