Щатският долар възстанови част от загубите

11 май 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Новата седмица започна положително за долара, който успя да изтрие част от натрупаните загуби спрямо повечето основни валути. Понеделник бе беден откъм икономически новини, поради което инвеститорите все още бяха под въздействието на данните за заетостта в САЩ, които бяха публикувани в петък. Новините бяха слаби, което доведе до намаляване на риск апетита на пазарните участници. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути, се покачи с 0.16% до 90.27 пункта.

Едно от последните изследвания на Федералния резерв в Ню Йорк показва, че преобладават очакванията за достигане на най-високото ниво на инфлация от 2013 г. Това проучване на Фед дава информация за сумата, която американците се очаква да похарчат за жилище, наем, газ, както и за висше образование. Според икономисти увеличението на разходите е сигнал, че цените ще се покачат рязко през следващите месеци.

Това покачване на инфлационните очаквания подкрепи долара, който поскъпна спрямо йената, швейцарския франк, както и срещу валутите на Австралия и Нова Зеландия, които се ползват със статут на по-рискови. Въпреки че данните за неселскостопанската заетост в САЩ бяха по-слаби, през тази седмица ни очакват новини за индекса на потребителските цени, както и за продажбите на дребно в САЩ. Очакванията са за ръст на потребителските цени с 0.2%. Някои анализатори обаче са скептични по този въпрос и очакват по-сериозен ръст на цените. Предположенията им са базирани на възобновяването на бизнес активността, увеличението в заплащането, както и по-високите цени на газта. По-силни от прогнозираното данни биха могли да окажат подкрепа на долара.

Паундът и канадският долар продължават да са във фокуса на пазарните участници. И това е така, тъй като се очаква, че централните банки в Англия и Канада ще намалят паричните стимули по-рано от Федералния резерв. Промяната в очакванията за монетарната политика оказа сериозно въздействие върху представянето на валутите в петък. Въпреки че доларът започна новата седмица с лек ръст, голяма част от експертите очакват, че добрите дни за канадския долар и паунда все още не са свършили.

Wall Street започна седмицата на червено, тъй като инвеститорите остават предпазливи преди данните за инфлацията в САЩ. Dow Jones достигна нов исторически връх от 35 100 пункта, но впоследствие отстъпи до 34 741. Широкият измерител S&P 500 загуби 1.23% до 4 183 пункта, а технологичният Nasdaq имаше най-слаб резултат, тъй като изтри 2.95% до 13 320 пункта.

Сред по-важните събития от икономическия календар за днес се открояват данните за икономическите очаквания на ZEW за Германия и еврозоната, които ще бъдат оповестени в 12:00 часа българско време. В 17:00 часа ще бъдат публикувани данните за свободните работни места в САЩ.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.