Швейцарският франк и йената с четвърто поред понижение

7 февруари 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Швейцарският франк и японската йена завършиха със спад търговията в четвъртък на фона на усилията на китайското правителство да овладее епидемията от коронавирус в страната. Двете валути, които се ползват със статут на убежища в периоди на пазарна несигурност отстъпиха за четвърти пореден ден на фона на повишения риск апетит сред пазарните участници. Швейцарският франк завърши сесията на нивата около 0.9747, което е най-ниското равнище за швейцарската валута от 29 януари. Йената пък отстъпи до психологическото ниво от 110 йени за долар. Това е най-слабото дневно представяне за японската валута от 22 януари насам. Търсенето на по-рискови активи от страна на пазарните участници бе налице, след като стана ясно, че Китай ще намали митата върху вноса на 1717 американски стоки. Решението идва на фона на договореностите, свързани с първата фаза на търговското споразумение между САЩ и Китай.

Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути приключи търговията в четвъртък с повишение от 0.2% до 98.35 пункта. Щатската валута получи подкрепа и от седмичните данни за молбите за помощи при безработица. За седмицата до 1 февруари новоподадените молби за безработица са намалели до 202 000. „Поглеждайки към икономическите данни можем да кажем, че американската икономика се намира в доста по-добра и по-силна позиция в сравнение с другите развити икономики“, коментираха пред CNBC от Monex’s Harvey. Еврото спадна под психологическото ниво от 1.1000. Единната валута бе подложена на натиск, след като последните данни, които дойдоха от Германия разочароваха инвеститорите, тъй като не успяха да оправдаят прогнозите. Фабричните поръчки в най-голямата европейска икономика бележат спад от 8.7% през декември. Очакванията на икономистите бяха за намаление от 6% на годишна база.

Златото поскъпна за втори пореден ден въпреки доброто представяне при щатския долар. Спот цената на благородния метал регистрира покачване от 0.6% до 1565.42 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху метала със срок на доставка през април прибавиха половин процент до 1570 долара. „Пазарните участници продължават да трупат дълги позиции в злато, тъй като очакват допълнителни действия от централните банки по отношение на програмите за количествени улеснения, както и по-ниски лихвени нива“, коментира Боб Хаберкорн от RJO Futures. Фючърсите на среброто скочиха с 1.2% до 17.81 долара за тройунция. Платината пък завърши деня на нивото то 957.83 долара, което е леко намаление спрямо седмичния връх от 987.60.

Петролът успя да се стабилизира в четвъртък, след като Техническия съвет към страните от ОПЕК+ препоръча временно намаляване на добивите с 600 000 барела на ден. Предложението идва като контрамярка на ефектите от коронавируса в Китай, който се очаква да даде сериозно отражение както на китайската икономика, така и на глобалната. Сега се очаква решението на Русия по отношение на това предложение. Съвместния технически съвет не е орган за вземане на решения, но съветите и препоръките му към страните от Организацията на страните износителки на петрол, както и Русия са важни и се взимат под внимание. Фючърсите на американския лек суров петрол се търгуваха в диапазона от 50.20 до 52.20 долара като в края на търговската сесия черното злато завърши без сериозно изменение за деня на нивото от 50.95 долара за барел. Сорт Брент отстъпи с 23 цента или 0.3 на сто, затваряйки на 55.05 долара за барел.

Американските индекси затвориха с повишение вчерашната търговия. Индексът на сините чипове Dow Jones достигна нов исторически връх от 29 379.77 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибави 0.3% към стойността си, достигайки 3345.80 пункта. Технологичният Nasdaq пък нарасна с 0.7% до 9572.15 пункта. Повишенията, които се наблюдават при трите индекса идват на фона на решението на Китай да намали наполовина митата върху вноса на американски стоки на обща стойност 75 млрд. долара. Очаква се по-ниските мита да влязат в сила от 14 февруари. На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните държавни ценни книжа намаля, съответно до 1.64% и 2.3%.

Европейските фондови пазари също приключиха търговията в четвъртък на положителна територия. Общоевропейският измерител Euro Stoxx 600 се покачи с половин процент. Най-силен резултат показа банковия сектор, който отчете ръст от 2% за деня. В същото време строителния сектор бе най-слаб, регистрирайки спад от 0.4%. Германският Dax 30 приключи с повишение от 0.72% до 13 574.82 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 се покачи с почти 0.9% до 6038.20, докато британския FTSE 100 отчете най-слаб ръст измежду водещите индекси, повишавайки се с 0.3% до 7504.79 пункта.

Сред по-важните икономически новини от днешния ден се открояват данните за индустриалното производство, промишленото производство и търговския баланс в Германия за месец декември. В 15:30 часа българско време ни очакват данните за заетостта в неселскостопанския сектор на САЩ за януари, както и равнището на безработица в страната и средното часово заплащане. Очакванията на експертите са, че неселскостопанския сектор на страната е генерирал 145 000 нови работни места спрямо 160 000 за предходния период.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.