31 май 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
В края на миналата седмица вниманието на пазарните участници бе привлечено от коментарите на Гертян Влиеге, който е член на Управителния съвет към Английската централна банка. Влиеге заяви, че лихвените проценти биха могли да бъдат вдигнати още през първата половина на следващата година, в случай че пазарът на труда се възстанови по-бързо от очакваното. Малко по-късно премиерът на страната Борис Джонсън заяви, че на базата на последните Covid данни няма причина да се смята, че ще има пречки пред пълното отваряне на икономиката около 21 юни. Оптимизмът на Влиеге и ралито при паунда са следствие от добрите икономически данни, както и от подобрените прогнози за развитието на британската икономика от страна на централната банка. От Банката на Англия прогнозират, че британската икономика ще достигне предпандемичните си нива до края на настоящата година. Това е един от първите случай, при който централен банкер изразява такава ясна конкретика относно бъдещото вдигане на лихвите. А според някои анализатори това има потенциала да тласне британската валута нагоре.
Коментарите на Гертян Влиеге дойдоха, след като от Резервната банка на Нова Зеландия дадоха сигнал за повишение на лихвите през второто тримесечие на 2022 г. Това е първа прогноза от страна на Новозеландската централна банка от началото на пандемията. Към момента тонът от страна на RBNZ е доста по-агресивен в сравнение с умерената реторика на Федералния резерв и Европейската централна банка. На тази база анализаторите очакват силно представяне при новозеландския долар и британския паунд през следващите седмици.
Големият въпрос, който си задават сега инвеститорите, е коя ще бъде следващата централна банка, която ще промени реториката си. В петък бяха публикувани данните за дефлатора на потребителските разходи в САЩ. За април индикаторът е нараснал до 3.6 пункта спрямо 2.4 за предходния месец. Дефлаторът на потребителските разходи е сред зорко следените инфлационни индикатори от централните банкери на Фед. А според експерти по-силна от очакваното инфлация може да доведе до поскъпване на долара спрямо валути убежища, като йената и швейцарския франк. Въпреки че от Фед бяха пределно ясни в посланието си, че покачването на инфлацията е временно, тези по-високи стойности могат да ги накарат да преразгледат позициите си.
Днес е почивен ден в САЩ, поради което събитията от икономическия календар са ограничени. Сред по-важното, което се откроява, са данните за потребителските цени в Германия, които ще бъдат представени в 15:00 часа българско време. В 15:30 ще бъдат публикувани данните за индекса на цените на суровините в Канада за месец април.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.