11 януари 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Златото регистрира поевтиняване с 3.5% в петък, което е най-голямата еднодневна загуба от началото на ноември, а среброто изгуби 6.5% от стойността си. Тези движения се дължат на понижените политически рискове в САЩ, след като демократите спечелиха мнозинство в Сената, което им позволява да предприемат нови пакети от икономически облекчения. Повишената доходност на американските държавни облигации, допълнително сигнализира за оптимистичните инвеститорски настроения. Контролът върху американския Сенат от страна на демократите, увеличи перспективите за трети и четвърти пакет от фискални стимули, което прати доходността на 10-годишните облигации до най-високата стойност от месец март. Стабилизирането на зелените пари, както и доброто представяне на доларовия индекс са фактори, които допринасят отчасти за разпродаването на ценните метали. Някой специалисти допускат, че е възможно част от пазарните настроения да се пренасочват от активите убежище към по-рисково инвестиране в криптовалутата Bitcoin. Други специалисти са на мнение, че криптовалутата също е нов вид актив убежище, но остава далеч по-рисков от традиционните убежища.
Щатският долар се повиши спрямо повечето основни валути в петък, след като бяха публикувани данните касаещи равнището на заетостта в САЩ, които не оправдаха инвеститорските очаквания. Изненадващото понижаване в неселскостопанската заетост в САЩ, изведе на преден план идеята за възможни допълнителни икономически стимули в страната от новото правителство, което се отрази в полза на американската валута. Новоизбраният президент Джо Байдън заяви, че данните за работните места показват, че американската икономика се нуждае от нови стимули, дори ако това доведе до увеличаване на дефицита. Британският паунд и еврото регистрираха по-слаба петъчна сесия, което се дължи на очакванията за по-големи стимули в САЩ, които ще помогнат за по-бързото възстановяване на икономиката.
Петъчната сесия се оказа изключително доходоносна за петрола, тъй като цените на черното злато достигнаха най-високата стойност от месец февруари. Това се дължи на доброто представяна на фондовите пазари, които достигнаха нови рекордни стойности в петък, но и на обещанието на Саудитска Арабия да намали нивото на производство. Цената на Brent отбеляза дневен ръст с 2.93% до 56.17 долара за барел, а WTI поскъпна с 3.40% до 52.69 долара за барел. Анализаторите заявиха, че цените на петрола могат да регистрират корекция през следващите месеци, ако търсенето на гориво остане ограничено от пандемията. Строгите рестрикции за пътуванията и други ограничаващи мерки по света, тежат върху продажбите на горива, което отслабва перспективата за възстановяване на търсенето на енергийни суровини през първата половина на 2021 г.
Важните икономически новини през днешния са данните от Банката на Канада за бизнес климата в страната, които ще бъдат публикувани в 16:30 часа българско време, както и изявлението на Кристин Лагард в 16:40 часа, която е председател на ЕЦБ.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.