Цените на петрола се променят слабо на фона на несигурността в банковия сектор

Цените на петрола останаха в тесен диапазон в азиатската търговия в понеделник, движейки се малко над 15-месечно дъно, докато пазарите чакаха следващата обувка да падне в потенциална банкова криза.

Притесненията относно повишеното геополитическо напрежение също накараха инвеститорите да бъдат предпазливи по отношение на суровия петрол, след като руският президент Владимир Путин каза, че ще разположи тактически ядрени оръжия в Беларус, ескалирайки напрежението с НАТО относно Украйна. Блокът разкритикува хода на Русия.

Докато цените на петрола възстановиха известна степен от скорошните загуби миналата седмица, те все още бяха близо до 15-месечно дъно, тъй като пазарите се опасяваха, че икономическото забавяне ще подкопае търсенето на суров петрол тази година.

Фючърсите на петрола Brent паднаха с 0,2% до 74,44 долара за барел, докато фючърсите на западно Тексаския междинен суров петрол паднаха с 0,1% до 69,16 долара за барел до 22:05 ET (02:05 GMT). И двата договора се повишиха между 2% и 4% миналата седмица.

Но цените на петрола са намалели с над 13% досега тази година, като по-голямата част от загубите идват през март, тъй като колапсът на няколко американски и европейски банки засили опасенията относно икономическото забавяне тази година.

Анализаторите на ING отбелязаха, че спекулантите са намалили рязко дългите позиции върху петрола през последните две седмици, като общото позициониране е станало по-неутрално през март.

„Това оставя на спекулантите доста място да тласнат пазара нагоре. Въпреки че, очевидно за това, ще трябва да видим промяна в настроенията и отслабване на безпокойството относно последните развития в банковия сектор.

Фокусът остана върху Deutsche Bank (ETR: DBKGn), най-големият кредитор в Германия, като следващата потенциална жертва на банковата криза, след като суаповете за кредитно неизпълнение, които са разходите за застраховане на банката срещу потенциална кредитна криза, скочиха до близо петгодишни върхове през миналата седмица. Това накара търговците масово да изхвърлят акциите на Deutsche.

Все пак фючърсите на акциите в САЩ бяха донякъде положителни в понеделник, въпреки че анализаторите отбелязаха, че това се дължи повече на липсата на повече негативни новини, отколкото на положителни развития.

Лекото възстановяване на долара също задържа пазарите на суров петрол под натиск, след като някои представители на Фед предположиха, че банката все още може да повиши лихвените проценти още два пъти. Но пътят на американската парична политика остава несигурен, особено след като регулаторите действат, за да предотвратят повече последици в банковия сектор.

Фокусът тази седмица е и върху показанията на бизнес активността от Китай, който се възстанови значително тази година след отмяната на мерките за нулева COVID. Но средните търговски и промишлени данни накараха пазарите да преоценят доколко Китай ще увеличи търсенето на петрол тази година.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.