Цените на петрола се понижиха с повече от 1%

18 юни 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

 
Щатският долар се повиши в четвъртък, тъй като нарастващите опасения за повишаване на случаите с коронавирус подкрепят търсенето на сигурни убежища. Английската лира се търгуваше в тесен ценови диапазон преди срещата на АЦБ, където се очаква политиците да разширят количествената си политика в условия на стагнираща икономика и трудни търговски преговори с Европейския съюз. Щатският долар се разменяше при курс 1.1240 долара за евро по време на азиатската сесия, след като отчете ръст с 0.2% в предишната сесия. Швейцарският франк се повиши до 0.9489. Японската йена също отчете ръст срещу зелените пари, достигайки до 106.81 за долар. Паундът се понижи до 1.2547 за долар, записвайки трети пореден ден на загуба. Очаква се АЦБ да увеличи своята количествена програма със 100 милиарда паунда (125 милиарда долара), като някои анализатори смятат, че централната банка може да предприеме още по-голямо увеличение на фона на опасенията относно икономическите перспективи. Английската лира се търгуваше с леки изменения срещу еврото до 89.60 пенса. Австралийският долар се търгуваше на цена от 0.6878. Много от търговците, заели позиции в австралийският долар, бяха сдържани, тъй като днес по-късно през деня ще бъдат публикувани данните за работните места в страната. Новозеландският долар се понижи до 0.6449, след като данните показват, че икономиката се е свила повече от очакваното през първото тримесечие.

Акциите в Азия се понижиха по време на търговската сесия сутринта, тъй като инвеститорите все още се безпокоят за последствията от коронавируса, В Япония Nikkei 225 се понижи с 1.27%, докато индексът Topix падна с 1.05%. Хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 1.06%. Shanghai composite се понижи с 0.37%, докато Shenzhen се търгуваше малко по-високо.

Цените на петрола се понижиха с повече от 1% в началото на търговията в четвъртък, като скок в случаите на коронавирус подновиха опасенията, че хората ще останат вкъщи и ще окажат негативно въздействие върху търсенето на суровината. Лекият суров петрол сорт (WTI) поевтиня с 1.6% или с 60 цената, до 37.36 долара за барел. Фючърсите върху сорта Brent се понижиха с 1.1% или 45 цента, или до 40.26 долара за барел.

Златото остана стабилно в четвъртък, тъй като инвеститорите останаха загрижени за възможно забавяне на глобалното икономическо възстановяване поради ръст на новите случаи на коронавирус в САЩ и Китай, но засилващият се щатски долар ограничи привлекателността на метала. Спот цената на златото остана без промяна от 1726.69 долара за унция. Фючърсите на злато в САЩ останаха стабилни при цена от 1 736 долара за унция. Паладият се повиши с 1.3% до 1 946.73 долара за унция, докато среброто отчете понижение с 0.8% до 17.45 долара, а платината загуби 0.7% достигайки 813.26 долара за унция.

Днешният ден е изпълнен с икономически новини, като в 10:30 часа българско време  ще бъде обявен основният лихвен процент на Швейцарската Централна Банка, като очакванията на анализаторите са той да запази до сегашните си стойности от – 0.75%. В 14 часа българско време ще бъде обявен основният лихвен процент на Английската Централна Банка. Очакванията са той да запази досегашната си стойност от 0.10%. 

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.