Цените на петрола се покачват, тъй като ограничените перспективи за предлагане компенсират проблемите с търсенето

19.9.2023 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Цените на петрола се повишиха в понеделник, тъй като прогнозите за недостиг на доставки, предизвикан от продължителните ограничения на добива от Саудитска Арабия и Русия, както и ниското производство на шисти, надделяха над притесненията за търсенето. Глобален показател за петрола След като достигнаха връх от $94,45, фючърсите на петрола Brent приключиха деня с 50 цента по-високо до $94,43 за барел. Фючърсите за американския суров петрол West Texas Intermediate се повишиха със 71 цента до 91,48 долара.

Този месец Саудитска Арабия и Русия се съгласиха да удължат съвместните си съкращения на доставките с 1,3 милиона барела на ден (bpd) до края на годината. Администрацията за енергийна информация на САЩ заяви в месечен доклад, че добивът на петрол в САЩ от основните региони, произвеждащи шисти, също се очаква да спадне за трети пореден месец през октомври до най-ниското си ниво от май 2023 г. Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман защити съкращенията на доставките на ОПЕК+ за петролния пазар в понеделник, твърдейки, че е необходимо леко регулиране на световните енергийни пазари, за да се намали нестабилността. Той също така предупреди за непредвидимостта на китайското търсене, европейския растеж и действията на централната банка за борба с инфлацията.

Brent и WTI са на път да видят най-големите си тримесечни печалби след нахлуването на Русия в Украйна през първото тримесечие на 2022 г., след като се повишиха за три поредни седмици, за да достигнат най-добрите си нива от ноември. WTI имаше пети пореден ден на търговия със свръхкупуване, докато бенчмаркът Brent преживя седма поредна сесия на търговия със свръхпокупки. Според Денис Кислър, старши вицепрезидент по търговията в BOK Financial, на пазара също се наблюдава известна печалба.

Разликата от 2 милиона барела на ден през четвъртото тримесечие, дължаща се на намаляването на добива от Саудитска Арабия и Русия, може да направи пазара уязвим на допълнителни увеличения на цените през 2024 г., според анализаторите на ANZ. Въпреки забавеното си икономическо възстановяване след пандемията и увеличаващия се внос на петрол, Китай представлява значителна загриженост. Миналия месец индустриалното производство и потребителските разходи се възстановиха в резултат на редица стимулиращи мерки и скока на летния туризъм. Китайските рафинерии също увеличиха производството поради солидните експортни маржове. Тази седмица вниманието ще бъде насочено и към централните банки, по-специално решението на Федералния резерв на САЩ относно лихвените проценти.


Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.