02 юни 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Цените на петрола започнаха да се възстановяват, достигайки стойностите си преди пандемията от 70 долара за барел, поради затегнатия световен пазар. Поскъпването беше регистрирано преди и по време на срещата на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+) във вторник. Очаква се през втората половина на годината запасите да намалеят значително, а данните показват, че излишъкът от петрол, който се натрупа по време на пандемията, продължава да намалява. Организацията оправда пазарните очакванията, тъй като потвърди, че ще продължи да увеличава постепенно производството. Според ОПЕК запасите на петрол ще намалеят с най-малко 2млн. барела на ден от септември до декември. До този извод се стигна, след като САЩ и Европа се възстановяват все по-бързо от пандемията и дават силна увереност, че световните пазари могат да поемат допълнително производство, въпреки възможността за ръст на доставките от Иран, ако бъде постигнато споразумение за ядрената програма. От друга страна, ако няма ирански доставки, инвеститорите предвиждат цените на черното злато да достигнат 80 долара за барел към средата на това тримесечие. Към момента търсенето от САЩ движи възстановяването на световното потребление. Но дори и Иран да поднови доставките, това не се очаква да внесе хаос на пазара. В същото време азиатските рафинерии се изправят пред нов пик на заразени с коронавирус в региона, водейки до отслабване на търсенето на петрол, както и до по-слаби печалби.
Основните индекси в САЩ регистрираха колеблива сесия, но останаха почти без промяна в края на търговията във вторник. Причината е, че инвеститорите претеглят възможностите между оптимизма за отварянето на икономиката и притесненията от инфлация. Те останаха умерено оптимистично настроени след намаляващите случаи на заразени с коронавирус и бързия темп на ваксинация в САЩ. Центърът по контрол и превенция на заразните болести докладва, че вече половината от населението е получило поне една доза ваксина. От друга страна индексът на основните разходи за лично потребление е ключов показател за инфлацията в страната. Той се е покачил с по-бързи темпове от прогнозираното през април спрямо миналата година.
В Европа водещите европейски индекси достигнаха нови рекордни нива. За четвърти пореден месец индексите отбелязват ръст, който се дължи на увереността на инвеститорите в икономическото възстановяване. Данните на IHS Markit за производството във валутния съюз показват, че активността е рекордно висока през изминалия месец спрямо април. Намаляващите случаи на заразени позволяват на магазините, ресторантите и културните заведения да отворят отново, а пътуванията постепенно се възобновяват. Европейската комисия предвижда ваксинираните туристи на континента да бъдат облекчени, като не се задължават да бъдат поставени на задължителни тестове и карантина.
Важните икономически събития днес започват в 18:00 часа българско време, когато ще чуем изявление на управителя на Банката на Англия Андрю Бейли. Като ръководител на Комитета за парична политика, който контролира краткосрочните лихвени проценти, Бейли има по-голямо влияние върху стойността на лирата от всеки друг. Малко по-късно от 20:10 часа ще чуем и изявлението на президента на Европейската централна банка Кристин Лагард. Търговците следят отблизо нейните изказвания, тъй като те често се използват за даване на насоки за бъдещата парична политика и промени в лихвените проценти. Нейните коментари могат да идентифицират краткосрочни тенденции при еврото.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.