21 април 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Щатският долар поевтиня спрямо суровинните валути, след като фючърсите в САЩ преодоляха част от огромните си загуби по време на сесията в Азия, но историческият срив в търсенето на енергия ще запази тази тенденция. Фючърсите на суров петрол в САЩ се понижиха до отрицателни стойности в понеделник, повлияни от доставките и свиването на търсенето поради пандемията от корона вирус, въпреки, че успяха да се върнат на положителна територия в началото на азиатската сесия. Щатският долар леко се понижи спрямо канадския долар до 1.4123 долара, след като в понеделник достигна двуседмичен връх. Зелените пари се понижиха с 0.17% до 23.990 мексиканско песо след 1.3% скок в понеделник. Срещу норвежката крона, долара се задържа стабилно на ниво от 10.4370, след като в понеделник се повиши с 1.2%. Еврото се търгуваше почти без промяна при цена от 1.08425 за долар, изчаквайки данните за германските икономически настроения по късно през днешният ден. Щатският долар се повиши до 107.77 йени за долар и се задържа стабилен спрямо швейцарският франк при цена от 0.9682. Новозеландският долар се търгуваше за 0.6040 долара във вторник, задържайки печалбите от предишния ден. Австралийският долар се покачи до 0.6346 долара. През следващата седмица се очаква Нова Зеландия да облекчи някой от най-строгите мерки в страната, което ще позволи на стотици хиляди хора да се върнат на работа.
Акциите в Азия се понижиха във вторник, след като американските фючърси се върнаха на положителна територия. Акциите от континентален Китай се понижиха в началото на търговската сесия, като Shanghai Compsite се понижи с 0.74%, докато Shenzhen се понижи с 0.846%. Хонконгският индекс Hang Seng падна с 1.68%. В Япония Nikkei 225 се понижи с 1.18%. Акциите на Softbank Group се понижиха с над 2%. Индексът Topix също изтри 0.64% от стойността си. В Южна Корея Kospi се понижи с 1.57%, докато индексът Kosdaq падна с 1.69%.
Dow Jones industrial Average затвори 592.05 пункта по-ниско при цена от 23 650.44 пункта, докато S&P 500 се понижи с 1.8%, за да приключи търговския си ден на 2 823.16 пункта. Технологичният Nasdaq се отдръпна с 1%, затваряйки сесията при 8 560.73 пункта.
Цените на златото се понижиха във вторник, като отчетоха ръст с 1% през предходната сесия, докато доларът поскъпна, въпреки че загубите при златото бяха ограничени от нестабилния пазар на акции. Спот цената се понижи с 0.2% до 1 689.45 долара за унция. Фючърсите на злато в САЩ се понижиха с 0.4% до 1 704.60 долара за унция. Доларът се повиши с 0.1% спрямо основните си конкуренти, което направи златото по-скъпо за инвеститорите, притежаващи други валути. Очаква се цените на златото да се консолидират под последните максимуми през 2020 г. и 2021 г., тъй като увеличеното търсене от страна на инвеститорите се компенсира от силата на долара и слабото потребление на дребно. Паладия се повиши с 0.5% до 2 175.04 долара за унция, докато платината понижи с 0.6% до 765.70 долара, а среброто падна с 1.5% до 15.14 долара.
Фючърсите върху петрол в Западен Тексас за доставка през май се върнаха на положителна територия по време на овърнайт търговията, след като в понеделник за първи път в историята паднаха под нулата. Договорът през май се търгуваше за 1.17 долара за барел, след като по-рано се търгуваше на отрицателна територия от 14.04 долара за барел. Тъй като договорът изтича, обемът на търговия обикновено е малък, така че по-дългосрочните фючърси могат да бъдат по показателни за това как Wall Street вижда цената на петрола. Фючърсът за доставка през юни се търгуваше със 7.29% по високо при 21.92 долара за барел. Фючърсите за юли и август също бяха категорично над нивото от 20 долара.
През днешният ден очакваме данните от Великобритания в 09:00 часа българско време, отнасящи се за изменението на броя безработни в страната за месец Февруари. В 12:00 часа българско време ще последват икономическите данни за икономическите нагласи на ZEW за Германия. По време на двете събития е възможно да бъде наблюдавана висока волатилност.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.