04 май 2022 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
До края на тази седмица Европейският съюз може да постигне съгласие за забрана на вноса на руски петрол, въпреки че това ще доведе до по-нататъшно повишаване на цените на суровината. Според членовете на ЕС се обсъжда подход за постепенно прекратяване, при който вносът на руски петрол постепенно ще намалява до края на годината.
Според доклад на FT Германия, един от най-големите вносители на руски петрол, първоначално е поискано повече време, поне до края на годината, за да се подготви за постепенното спиране на руския петрол. В неделя германският министър на икономиката Роберт Хабек каза, че пълната независимост от Русия вече е възможна до края на лятото. Рано в понеделник сутринта германският външен министър Аналена Бербок заяви, че подобна забрана за внос на руски петрол може да продължи с години.
Въпреки многогласното споразумение за петролното ембарго, то все още може да се провали, тъй като някои членове на ЕС, по-специално Унгария, се противопоставиха на санкционните мерки, свързани с вноса на енергия от Русия. Решенията за санкции трябва да бъдат одобрени единодушно от всички членове на ЕС. Целта на санкциите е да намалят приходите на Русия от петрол и газ, които попълват военната хазна на Кремъл, но не и да предизвикват сътресения на международните петролни пазари. И сега изглежда, че вълненията не могат да бъдат избегнати, предвид обема на руски износ на енергия. Русия е един от най-големите износители на суров петрол и петролни продукти, както и най-големият износител на природен газ. В допълнение към руската индустрия за изкопаеми горива, следващият кръг от санкции ще засегне повече банки, както и достъпа до консултантски и облачни услуги.
ОПЕК вероятно ще се придържа към плана си за постепенно увеличаване на производството с около 400 000 барела на ден. На следващото си заседание на 6 май се очаква, че ОПЕК ще продължи с плана си за увеличаване на доставките с около 432 000 барела на ден от юни. Планът за увеличаване на производството е в сила от миналата година, когато ОПЕК и нейните съюзници се съгласиха постепенно да възстановят производството си до нивата от преди пандемията. Въпреки това, много членове на групата последователно не успяват да постигнат договореното увеличение на производството поради различни причини, включително недостатъчни инвестиции и политически проблеми.
Миналия месец, например, ОПЕК увеличи общото си производство, но само с 57 000 барела на ден, 54 000 от които идват от Саудитска Арабия. ОАЕ също увеличиха предлагането, но африканските членове на картела намалиха производството в рамките на един месец. Нигерия, един от най-големите производители в ОПЕК, има квота от 1,718 милиона барела на ден, но през март едва достигна 1,354 милиона барела на ден. Общото производство на ОПЕК+ за март беше с 1,45 милиона барела на ден под договореното ниво. Русия очаква доставките на петрол да се свият със 17% тази година. Това би означавало, че средният дневен добив ще бъде между 8,68 и 9,5 милиона барела на ден. Има само двама членове на групата ОПЕК+, които потенциално биха могли да запълнят тази празнина – Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. И двете страни обаче отхвърлиха призивите на големите вносители за увеличаване на производството над квотите на ОПЕК+.
Важните новини за деня започват в 15:15 часа, когато ще бъде публикуван доклад на ADP за заетостта в САЩ. В 17:00 часа ще бъдат публикувани стойностите на PMI индекса в САЩ, а от 17:30 часа и данните за запасите на суров петрол в страната. В 21:00 часа ще бъде обявено решението на Фед за лихвения процент, а пресконференцията на банката ще започне в 21:30 часа.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.