16 август 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Изминалата седмица бе силно волатилна за петролните пазари. Началото на седмицата започна негативно за черното злато, след което в сряда фючърсите отчетоха възстановяване. Американският Сенат одобри важния законопроект, касаещ сумата от 1 трлн. долара за инфраструктурни разходи. Това разбира се нямаше как да не даде отражение върху петрола, като в крайна сметка фючърсите на WTI и Brent успяха да компенсират загубите, натрупани в първите два работни дни.
Голяма част от анализаторите и експертите споделят виждането, че към момента най-големият риск за петролните пазари е бързо разпространяващият се Делта вариант на коронавируса. Увеличените случаи на новозаразени в различни точки от света създава риск за икономическото възстановяване. Сериозни опасения пораждат мерките, които предприема Китай. Пекин наложи ограничителни мерки в поне 144 от най-засегнатите региони в страната, за да спре разпространението на заразата. А това е фактор, който няма как да бъде подминат с лека ръка от инвеститорите, тъй като Китай е вторият най-голям потребител на петрол и петролни продукти в света.
Допълнителен натиск върху петролните бикове оказват и коментарите от администрацията на американския президент Джо Байдън, която е притеснена от високите цени на петрола и иска страните от ОПЕК+ да увеличат производството, за да се намали ценовия натиск върху крайните потребители. По последни данни американски представители вече са провели разговори с някои от членовете на петролния картел, в това число Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Според американски експерти, постигнатото споразумение от ОПЕК+ през юли не е достатъчно по време на „критичен момент в глобалното възстановяване“.
Въпреки това не всички са песимистично настроени по отношение на цените на черното злато. „В понеделник WTI успя да затвори над дъното от юли при 66.40 долара за барел. Освен това ситуацията с разпространението на Covid-19 не показва признаци на драстично влошаване, както беше миналата година. На този фон очакванията ни са, че цените ще се задържат в диапазона от 66 до 75 долара за барел“, коментира пред MarketWatch Том Исей, финансов анализатор.
Сред по-важните събития от днешния ден правят впечатление данните за индекса на цените на едро в Германия за месец юли, които ще бъдат публикувани в 9:00 часа българско време. В 15:30 часа ще бъдат представени данните за индекса на Фед за Ню Йорк за месец август, както и продажбите на едро в Канада за юни.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.