Цената на петрола падна с 1% поради опасения от по-слабо търсене

петрол

08.8.2023 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

След шест последователни седмични повишения цените на петрола паднаха с 1% в понеделник, тъй като търговците очакваха по-слабо търсене от двете най-големи икономики в света – Китай и Съединените щати. Суровият петрол Brent приключи деня на 85,34 долара за барел, спад от 90 цента или 1,04%. Американският суров петрол West Texas Intermediate завърши на 81,94 долара за барел, спад от 88 цента или 1,06%. Предстоящото приключване в началото на септември на летния шофиращ сезон в Съединените щати и по-слабото от очакваното търсене от Китай бяха споменати от анализаторите заедно с шестте последователни седмични напредъка. Според Джон Килдъф, партньор в Again Capital, спадът в туризма е причинен от „китайската история“, която е насрещен вятър за този сектор.

След като загуби позиции в петък, доларовият индекс се повиши спрямо кошница от други валути в понеделник, тъй като член на Федералния резерв изрази подкрепа за повече увеличения на лихвените проценти. Суровият петрол става по-скъп за инвеститорите, използващи други валути, когато доларът е по-висок. Допълнителни увеличения на лихвените проценти, според управителя на Фед Мишел Боуман, вероятно са необходими, за да се намали инфлацията и да се постигне целта на Фед от 2%. Освен това PERN, операторът на полски тръбопровод, който доставя петрол до Европа, обяви, че очаква възобновяване на потоците във вторник, разсейвайки опасенията за недостиг на доставки. След като откри теч в тръбопровода Дружба в централна Полша в събота, PERN спря изпомпването през тази част. Водещият износител на петрол в света, Саудитска Арабия, заяви миналата седмица, че ще удължи намаляването на добива си до края на септември.

С декларацията си, че ще намали петролните доставки с 300 000 барела на ден през септември, Русия увеличи ограниченията на доставките. Тази седмица вниманието ще бъде насочено към китайската икономическа статистика, тъй като пазарът се опитва да определи дали Пекин е готов да предприеме повече мерки за стимулиране, за да помогне на втората по големина икономика в света. Инвеститорите също ще търсят намеци за посоката на паричната политика на Федералния резерв в доклада от четвъртък за индекса на потребителските цени в САЩ.


Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.