09 октомври 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
През последния месец ставаме свидетели на лоши новини както за Европа, така и за САЩ, но проблемите в Европа бързо се влошават. Една от основните причина за това е втората вирусна вълна, на която ставаме свидетели. Броят на новите случаи на заразени с коронавирус се увеличава в Европа, което поражда опасения, че регионът може да се върне към тежките рестрикции в началото на годината. Ежедневните заразени достигат рекордните 18 746 във Франция и се движат около 10 000 на ден в Испания. За сравнение, през март, броят на случаите във Франция достигна 7 578, а в Испания – 9 159. Само четири европейски държави имат критичен процент под прага, който е определен от Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията. Втората вълна се разпространява в цяла Европа, включително и в Германия с над 4000 нови случая за 24 часа, докато Италия има 3 678 регистрирани нови случая, което е най-високия процент на заболели за последните пет месеца. Редица европейски държави въвеждат нови ограничения. Франция е най-близко до по-сериозно затягане на мерките. Испания въведе по-ранен час за затваряне на ресторанти и ограничено пътуване в страната, Германия обяви вечерен час и ограничения за различни видове събирания, Италия направи маските задължителни на открито в цялата страна, а Белгия затвори барове и ресторанти за един месец.
Частичното затваряне по всяка вероятност ще доведе до по-сериозна рецесия в Европа. Това частично блокиране на редица европейски държави ще забави икономическото възстановяването на Еврозоната. Тепърва започваме да виждаме влошаващи се данни за Еврозоната, но следващия месец, когато бъдат публикувани данните за октомври, ще научим колко опустошителни са били новите ограничения за икономиките. През второто тримесечие БВП на Еврозоната се сви с 11.8%. Този път може да не наблюдаваме двуцифрено понижаване на БВП, тъй като правителствата се опитват да избегнат пълно блокиране, но има много голям шанс за свиване през четвъртото тримесечие на годината. Въздействието върху еврото може да бъде значително, тъй като през март единната валута поевтиня от 1.15 до 1.06 за броени седмици. Наблюдава се огромна несигурност, тъй като инвеститорите оценяват щетите за икономиките. По-големите облекчения на ЕЦБ са друга причина за отслабване на еврото. Освен ако страните от Еврозоната не предприемат допълнителни фискални мерки, е широко разпространено мнението, че Европейската централна банка ще трябва да разхлаби допълнително паричната си политика. Сега обаче, когато възстановяването през втората половина е заплашено, централната банка няма да има друг избор, освен да предостави допълнителна подкрепа за икономиката. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард потвърди тази седмица, че са готови да дадат нов тласък, като нарече възстановяването „малко по-разклатено“ и заяви, че са „готови да използват всички инструменти, които ще доведат до най-ефективен и пропорционален резултат“.
Цените на петрола се понижиха в началото на търговията в петък, след като реализираха поскъпване с повече от 3% по време на вчерашната търговия. Печалби бяха предизвикани от стачка в Норвегия, която повиши вероятността за намаляване на доставките от страната с 25%. Brent поевтиня до 43.25 долара за барел, докато WTI се понижи до 41.14 долара.
Цените на златото се повишиха в петък, подкрепени от по-слабия долар и очакванията за нови облекчителни мерки в САЩ, след като президента Доналд Тръмп заяви, че преговорите с Конгреса са подновени. Спот златото се повиши до 1 898 долара за тройунция, а фючърсите на златото в САЩ нараснаха до 1 902 долара.
Най-важното събитие за днес е от 15:30 часа българско време, когато ще научим данните за промяната на заетостта в Канада.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.