Фондовият пазар днес: Nasdaq се срива въпреки данните за CPI

Акциите в САЩ се понижиха в четвъртък, въпреки че данните за охлаждане на инфлацията сочат забавяне на американската икономика, дори ако Федералният резерв намали лихвените проценти по-късно тази година.

S&P 500 спадна с 0,88%, отстъпвайки от по-ранното си рекордно ниво и затваряйки на 5 584,54 пункта. По подобен начин Nasdaq Composite отстъпи от дневния си връх с 1,95%, завършвайки на 18 283,41, като акциите на Nvidia (NASDAQ:NVDA) поевтиняха с над 5,5%. За разлика от тях, Dow Jones Industrial Average се повиши леко с 32,39 пункта, или 0,08%, като затвори на ниво 39 753,75 пункта. Акциите на дружествата с малка пазарна капитализация, измерени чрез индекса Russell 2000, се повишиха с цели 3,6%. Това рали бе подхранвано от очакванията за намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв през септември и надеждите за меко икономическо приземяване, подкрепени от последните данни за инфлацията.  След обявяването на индекса на потребителските цени доходността на съкровищните облигации се понижи, тъй като търговците увеличиха залозите си за предстоящо намаляване на лихвените проценти. Вероятността за намаляване на лихвите през септември скочи до около 93%, както показва инструментът CME FedWatch, въпреки че пазарният консенсус е, че Фед ще запази лихвите на предстоящото заседание по-късно този месец.

Данните, публикувани по-рано в четвъртък, показаха, че индексът на потребителските цени за юни е спаднал с 0,1% на месечна база, вместо очакваното увеличение от 0,1%. На годишна база той нарасна с 3%, което е по-малко от очакваното повишение с 3,1%. Широко наблюдаваният основен показател, който изключва променливите хранителни и енергийни компоненти, се повиши само с 0,1% на месечна база и нарасна с 3,3% на годишна база, при очаквано увеличение от 3,4%. Тези данни допринесоха за очакванията, че Федералният резерв може да започне да намалява лихвените проценти още през септември, когато ще се проведе следващата среща на Фед за определяне на политиката.

Основните индекси на Уолстрийт се повишиха в сряда до нови рекордни стойности след положителните коментари на председателя на Фед Джером Пауъл, който отбеляза скорошното охлаждане на американската икономика, но изрази увереност, че все още ще има меко приземяване на икономиката. Пауъл, говорейки на втория ден от полугодишните си показания пред Конгреса, заяви пред законодателите на Капитолийския хълм в сряда, че „още добри данни“ ще подкрепят аргументите на централната банка на САЩ да намали лихвените проценти. Въпреки това редица служители на Фед също изразиха предпазливост, че ще им трябват повече доказателства за охлаждане на инфлацията, преди да гласуват за съкращения, а инфлацията остава над целевото равнище на банката от 2%.