21 април 2022 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Инвеститорите продължават да бъдат предпазливи поради текущия сезон на корпоративните отчети, предстоящите данни за САЩ и речта на Джером Пауъл. Друга причина, поради която фондовият пазар в САЩ продължава да е под натиск, са очакванията за по-активно повишаване на лихвите на Фед след срещата на 4 май. Част от инвеститорите са загрижени дали американските компании ще успеят да издържат на рязко увеличение на лихвените проценти или не. Очевидно много инвеститори се съмняват в способността на американските компании да преминат през период на повишаване на лихвените проценти без сериозни загуби. Ако увеличението с 0.25% на основния лихвен процент вече намали печалбите, какво повече би направило увеличението с 0.50%. По-високите лихви могат да забавят ръста на компаниите през второто тримесечие, което ще се отрази на икономическия растеж. Най-лошият сценарий е потенциална рецесия и висока инфлация, които биха затруднили Фед и възстановяването на икономиката на САЩ.
От добрата страна, повишаването на лихвите ще бъде от полза за щатския долар, който в момента расте, макар и по-бавно от преди. Индексът на зелените пари вече се покачи над 100 пункта, което се дължи на доброто представяне на щатския долар спрямо другите основни валути. Очакванията са, че доларът също ще се повиши на фона на ръста на доходността на държавните ценни книжа, които се продават активно поради намаляването на портфейлите от облигации на Фед. В момента USDJPY вече се покачи до нивата, които се наблюдаваха преди 20 години и вероятно това не е крайната граница. Възможно е скоро да се покачи до 135, предвид изоставането на Банката на Япония с вдигането на лихвите, където се намира следващото ниво на съпротива.
Ключовите индекси на американския фондов пазар – Dow Jones, Nasdaq и S&P 500 – завършиха със силен растеж, въпреки че нямаше нито едно събитие, което да повлияе на фондовия или валутния пазар през изминалия ден. Въпреки това, дори ръстът на борсовите индекси едва ли може да се счита за положителен момент сега. Целият фондов пазар на САЩ все още се намира в период на корекция след силния растеж през 2020-2021 г. и настоящите икономически условия предполагат, че има основание да се очаква по-задълбочено понижаване. Фед ще повиши лихвите и вече говорим за увеличения с 0.5-0.75% на почти всяка следваща среща през 2022 г., а също така ще намали баланса със 100 милиарда долара на месец, като се предполага, че започва от юни. Всички тези мерки не могат да бъдат пренебрегнати от участниците на пазара, поради което доларът вероятно ще продължи да расте, а американските фондови индекси ще намалеят.
Междувременно в Украйна започна 56-ят ден от военната операция на руските войски. Много е трудно да се каже какви цели си поставя Москва в момента, тъй като целите, изразени от различни висши служители през последните два месеца, са много различни една от друга. Всичко започна с изявлението, че Кремъл ще демилитаризира и денацифицира Украйна, както и ще смени режима на Зеленски в Киев. В същото време САЩ, Великобритания и други страни по света обявиха, че ще продължат да доставят военна помощ на Украйна – артилерийски оръжия и тежки бронирани превозни средства. Появиха се и съобщения, че страните от НАТО ще доставят бойни самолети на Украйна, но тъй като този тип оръжие може да се разглежда от Кремъл като атака, която може да провокира конфликт между Русия и НАТО, военните самолети ще бъдат доставени на Украйна в разглобено състояние, като резервни части. Експертите посочват, че най-вероятно втората фаза на специалната операция в Донбас ще се забави по същия начин като първата. Освен това вече има план Маршал за Украйна, който се подкрепя от Великобритания, Европейския съюз и САЩ. Сега основното е военните действия да приключат възможно най-скоро, в противен случай световната икономика може да започне да се забавя, което се очаква да има продължителен негативен ефект върху пазарите.
Важните новини за деня започват в 12:00 часа, когато ще бъдат публикувани данните за инфлацията в еврозоната. В 15:30 часа ще бъдат публикувани стойностите на инфлацията в Канада. По същото време ще бъдат обявени данните за молбите на безработни в САЩ, а от 18:00 часа ще има реч на Джером Пауъл.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.