8 юни 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът като цяло завърши търговията в петък с повишение, след като данните за заетостта в САЩ се оказаха по-силни от очакваното. Въпреки повишението за деня, на седмична база щатската валута завърши за трета поредна седмица с понижение. Вниманието на пазарните участници в последния работен ден на изминалата седмица съвсем закономерно бе насочено към данните за неселскостопанската заетост. Предварителните прогнози на анализаторите сочеха, че за месец май, американската икономика ще закрие 8 млн. работни места, след като през април цифрата достигна 20.6 млн. Данните обаче показаха, че за май най-голямата икономика в света не само, че не е закрила работни места, а е открила нови 2.5 млн. работни позиции. Изненада поднесоха и цифрите за равнището на безработица. След като за април нивото на безработицата нарасна до 14.7%, сега икономистите очакваха ръст до 19.7%. Прогнозите и тук не се сбъднаха, като за май пазара на труда бележи леко подобрение, като равнището на безработица в страната е намаляло до 13.3%.
Силните икономически данни от САЩ се отразиха като цяло добре на долара. Американската валута нарасна спрямо еврото с 0.41% до 1.1291. Спрямо йената, американските пари скочиха с 0.4% до 109.60 йени. Доларовият индекс, който показва изменението на долара спрямо кошницата от шест основни валути се покачи с 0.27 на сто до 96.93 пункта. Положителните икономически новини доведоха и до повишаване на риск апетита сред пазарните участници. В резултат на това бе налице и силно представяне при високорисковите валути. Австралийският долар нарасна с 0.32% до 0.6970. Новозеландската валута пък отчете покачване от 0.60%, достигайки равнището от 0.6506. „Видяхме едни много по-добри от очакваното данни за американската заетост през май. Пазарите реагираха напълно нормално на тези данни, калкулирайки очакванията за подобрение в икономическия растеж и кривата на доходността“, коментира Чък Томс, портфолио мениджър в Manulife Asset Management.
Силните икономически новини доведоха до отслабване на златото. Спот цената на благородния метал загуби 1.9% от стойността си в петък, приключвайки деня на нивото от 1678.80 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху метала отчетоха спад от 2.6% до 1683 долара. „Имахме значително по-силни от прогнозираното данни – 2.5 млн. новосъздадени работни места срещу прогноза за закрити 7.5 млн. Това прави фактическа разлика от 10 млн. работни позиции. А това няма как да не повиши оптимизма, свързан с по-бързото икономическо възстановяване в САЩ“, коментира Барт Мелек, ръководител стокови пазари в TD Securities. Фючърсите на среброто също затвориха дълбоко в червената зона, регистрирайки понижение от 1.38% до 17.42 долара за тройунция.
Петролът завърши търговията в последния работен ден на седмицата, записвайки ново силно представяне. Фючърсите на американския лек суров петрол скочиха с 5.7% до 39.55 долара за барел. Фючърсите на международния сорт Брент нараснаха с 5.2% или 2.07 долара до 42.07. Това е най-доброто представяне за черното злато от три месеца насам. Междувременно на провелата се в събота виртуална среща на енергийните министри на страните от ОПЕК+ стана ясно, че страните ще удължат сега действащото споразумение с още един месец. По този начин групата удължава до края на юли споразумението, според което дневното производство е намалено с рекордните 9.7 млн. барела. В случай, че страните не бяха успели да се споразумеят, ограничението от началото на юли трябваше да бъде 7.7 млн. барела дневно. След провелата се среща стана ясно и че световните запаси от петрол през първата половина на годината са достигнали рекордното ниво от 1.5 млрд. барела. А според много анализатори тази цифра вещае продължително възстановяване на петролните пазари.
Основните индекси на Wall Street записаха силна сесия, подкрепени от добрите данни за заетостта в САЩ. Индексът на сините чипове Dow Jones се повиши с 3.15% до 27 110.98 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибави 81.6 пункта или 2.62% към стойността си, за да затвори на нивото от 3193.93. Технологичният Nasdaq нарасна с малко над два процента до 9814.10 пункта. На седмична база Dow Jones се покачва със 7%, S&P 500 с 5.2 на сто, а Nasdaq с 3.7%. На корпоративния фронт книжата на инвестиционните банки Citigroup, Wells Fargo, JP Morgan и Bank of America се повишиха съответно с 5.77%, 4.8%, 4.31% и 4.97%. С повишение се търгуваха и книжата на American Airlines, които нараснаха с 8.3%. United Airlines пък скочиха с 4.8 на сто. На другия полюс бяха акциите на Netflix и Amazon, които спаднаха с 0.8 и 0.2 на сто. На облигационните пазари 10-годишните американски държавни ценни книжа се търгуваха при доходност от 0.89%, докато 30-годишните облигации достигнаха 1.66%.
В Европа фондовите пазари също се оцветиха в зелено. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 се покачи с 2.5%. Германският Dax 30 поскъпна с 3.4% до 12 847.68 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 прибави 3.7% към стойността си, достигайки 5198 пункта, докато британския FTSE 100 се покачи с малко над два процентни пункта до 6484.30.
Сред по-важните икономически събития от днешния ден се открояват данните за индустриалното производство в Германия за април, които ще бъдат публикувани преди обяд. Преобладаващите прогнози на анализаторите са за свиване на производството през април с 16.0%. В 11:30 часа пък ни очакват и новините за индекса на инвеститорското доверие на Sentix в еврозоната. Очакванията са, че през юни индикаторът ще отчете подобрение до -22.5 пункта, след като миналия месец достигна -41.8 пункта.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.