Фондовите пазари се понижиха поради по-слабите данни за САЩ

13 ноември 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Фармацевтичните компании отбелязват значителен напредък в разработването на успешна ваксина, но според много пазарни участници, разработването не е достатъчно бързо. Най-оптимистичните очаквания са ваксината да бъде одобрена до края на тази година, но приемането й ще се случи едва в началото на 2021 г. Броят на новозаразените се увеличава с тревожно бързи темпове в целия свят, причинявайки паника сред инвеститорите, които са притеснени от двойна рецесия. Американските акции регистрираха поевтиняване, което рефлектира в поскъпване на 10-годишните американски облигации и понижаване на тяхната доходност. Икономическите данни показват, че Европа се насочва към свиване на икономиката през четвъртото тримесечие на тази година, а инвеститорите се страхуват, че това може да се принесе и върху икономиката на САЩ. Анализаторите прогнозират, че до края на месеца, броят на новозарезени с Covid-19 в САЩ може да надхвърли 200 000 на ден. Страната е пред трудния избор, дали да остави новозаразените да се увеличават или да предприеме контрол над вируса като засили ограничителните мерки. Много щати избраха ограничителните мерки, като Чикаго, който издаде препоръка за 30-дневен престой у дома и отменяне на събиранията за Деня на благодарността. Детройт отмени присъственото обучение, а Ню Йорк нареди ресторантите, баровете и фитнес залите да затварят в 22 ч. Всички тези мерки имат отрицателни последици за икономиката и се очаква да бъдат приети и в други щати.

Поради всички тези причини не е изненадващо, че апетитът към риска на инвеститорите намалява. Инфлацията в САЩ регистрира понижение на годишна и месечна база за октомври месец, вместо да се повиши до 1.8% на годишна база, както очакваха икономистите. Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл каза, че мерките на Конгреса и Фед трябва да бъдат в по-голям размер, за да имат положителен ефект върху икономиката. Инвеститорите не харесаха решението на Белия дом да се оттегли от преговорите за стимулиране на икономиката и плановете на президента Тръмп за изпълнителна заповед, която да забрани на американците да купуват или продават акции на определени китайски компании.

Еврото беше една от малкото валути, които поскъпнаха спрямо щатския долар по време на вчерашната сесия. Въпреки значителното понижаване на промишленото производство в Германия и предупреждението на германския канцлер Меркел, че ограниченията могат да бъдат удължени до декември, единната валута успя да регистрира поскъпване спрямо всички основни валути, с изключение на швейцарския франк. Германия предприе строги мерки на 2 ноември, когато беше наредено да се затворят всички развлекателни заведения, ресторанти и барове, с изключение на доставките на храна по домовете, големите събития бяха отменени и бе издадена препоръка за работа от домовете. Статистиката показва, че Франция продължава да регистрира повишаване на хоспитализираните пациенти. Ако тази тенденция не се подобри, може да се наложи предприемане на допълнителни мерки във водещите европейски икономики, което да се отрази върху еврото.

Британският паунд беше най-слабо представящата се валута по време на вчерашната сесия. Понижаването при валутата не е изненадващо, като се има предвид, че и Обединеното кралство продължава да бъде в изолация поради вируса, в преговорите за Брекзит все още няма напредък, а данните за БВП и промишленото производство на Великобритания за третото тримесечие са по-слаби от очакваното. Седмица след предприемане на по-строги мерки, случаите на зарази с Covid-19 са достигнали най-високото си ниво до момента в страната. Обикновено ограниченията оказват влияние върху броя на случаите в рамките на 2-3 седмици. Следващата седмица ще разберем по-добре дали правителството на Обединеното кралство трябва да предприеме по-нататъшни действия.

По-важните икономически новини за деня са данните за БВП на Еврозоната в 12:00, а в 15:30 ще бъдат публикувани данните за индекса на производствените цени в САЩ.


Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.