Фондовите пазари се повишиха за втори пореден ден

26 март 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът приключи търговията в сряда с понижение, след като Сенатът на САЩ прие предложената програма по спасителния икономически пакет. Демократите и републиканците успяха да постигнат договореност по икономическия пакет от мерки на стойност почти 2 трлн. долара, който бе предложен по-рано от Белия дом. Съгласно постигнатото споразумение, 500 млрд. долара от тази финансова инжекция ще отидат в помощ на гражданите под формата на директни плащания. Други 500 млрд. ще бъдат инжектирани в американската индустрия. 350 млрд. долара са предвидени за директна помощ на малкия и среден бизнес в страната, а 250 млрд. ще бъдат отделени като обезщетение за хората, загубили работата си през последните седмици заради епидемията от коронавируса. Спасителният пакет предвижда също и 75 млрд. долара финансиране за болниците в страната. В сметките е включена също и една сума в размер на приблизително 50 млрд. долара, която ще бъде насочена за подкрепа на авиационния сектор в страната, който бе сред най-сериозно потърпевшите от епидемията, свързана с коронавируса.

Новината за постигнатото споразумение даде тласък на фондовите пазари, карайки инвеститорите да увеличат апетита си за риск. Това пък от своя страна оказа неблагоприятен ефект върху долара, който отчете ново понижение. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути приключи деня със спад от 1.26% до нивото от 100.96 пункта. В същото време еврото записа повишение за трети пореден ден. Единната валута се търгуваше на ниво от 1.0883 долара за евро, след като в края на миналата седмица падна до 1.0630. „Развитието на днешните събития е добро извинение за понижението при американската валута“, коментира ситуацията Джо Манибо, който е старши пазарен анализатор в Western Union Business Solutions във Вашингтон. „Според нас настроението на инвеститорите по отношение на американските пари е все още бичо, тъй като несигурността, свързана с икономическите щети от епидемията все още не е преминала“, допълни още Манибо.

Златото прекъсна серията си от три поредни дни на възход на фона на повишения риск апетит сред пазарните участници в резултат на постигнатата договореност в Сената за икономическия пакет от мерки. Спот цената на жълтия метал регистрира понижение от процент и половина за деня до нивото от 1615.23 долара за тройунция. „Скокът в цените на златото през последните няколко дни бе грандиозен на фона на рестартираната програма за количествени улеснения от страна на Федералния резерв. Широкият кръг от инструменти, които ще са обект на покупки от страна на Американската централна банка ще влеят сериозно количество ликвидност във финансовата система, като това от своя страна е предпоставка за продължаващо стабилно представяне на жълтия метал“, коментираха анализатори от TD Securities. Фючърсите на среброто приключиха деня с минимален ръст до 14.40 долара за тройунция. Това бе пето поред дневно повишение за метала.

Икономическите мерки от страна на САЩ за справяне с вируса повлияха благоприятно и на петролните пазари. Фючърсите на американския лек суров петрол реализираха минимален ръст до нивото от 24.49 долара за барел. В същото време фючърсите на базирания в Лондон сорт Брент отчетоха покачване от близо един процент до 27.44 долара. Това бе трети пореден положителен ден за черното злато. Цената на петрола бе подкрепена и от данните за петролните доставки. За седмицата до 25 март прогнозите на анализаторите бяха за ръст на запасите с 2.77 млн. барела. Фактическата стойност обаче се оказа 1.62 млн. барела, което е по-малко дори и от предходната седмица, когато запасите отчетоха повишение от 1.95 млн. барела дневно.

Wall Street приключи вчерашната търговия преобладаващо на зелена територия, след като Dow Jones и S&P 500 регистрираха повишение за втори пореден ден. За последно двата индекса са отчитали поскъпване в два поредни дни в началото на месец февруари. Технологичният индекс Nasdaq направи изключение, отстъпвайки с половин процент до 7384.29 пункта. За два дни индекса на сините чипове Dow Jones реализира ръст от 13%. На корпоративния фронт акциите на Boeing скочиха с близо 21%, след като стана ясно, че в новоприетия антикризисен план за стабилизиране на икономическата активност са предвидени 50 млрд. долара за авиационния сектор. А там доминираща е ролята именно на Boeing. Книжата на компанията завършиха деня на ниво от 127.68 долара. На облигационните пазари доходността по държавните ценни книжа отчете покачване като 10-годишните американски дългови инструменти се търгуваха при доходност от 0.85%, докато 30-годишните държавни облигации достигнаха 1.43%.

Фондовите борси в Европа приключиха търговията в сряда с повишение, подкрепени от положителните нагласи на пазарните участници, свързани с одобрения пакет от икономически стимули в САЩ. Френският бенчмарк CAC 40 показа най-силен резултат измежду водещите индекси, поскъпвайки с 3.66% до 4398 пункта. Общоевропейският измерител Euro Stoxx 600 прибави 2.5% към стойността си, докато британския FTSE 100 нарасна с почти 3.5% до 5635.23. Германският Dax 30 се повиши с 1.14%, приключвайки търговската сесия на нивото от 9810.75 пункта.

Най-важното събитие от днешния икономически календар ще бъде заседанието на Английската централна банка, както и решението за основния лихвен процент, което ще се проведе в 14:00 часа българско време. Сред останалите по-важни новини се открояват данните за продажбите на дребно във Великобритания, които ще бъдат публикувани сутринта. В 14:30 предстои да видим данните за брутния вътрешен продукт, както и за индекса на потребителските разходи в САЩ за четвъртото тримесечие на миналата година.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.