Фондовите пазари се повишиха в петък

13 юли 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът завърши с понижение търговията в петък на фона на увеличения риск апетит сред пазарните участници, свързан с потенциалното откриване на ваксина за коронавируса. В последния работен ден на седмицата представители на Gilead Sciences Inc заявиха, че след проведените допълнителни тестове в късен стадии на заболяването, антивирусния им препарат Ремдесивир намалява риска от смърт и значително подобрява състоянието на тежко болни пациенти от Covid-19. Новината бе възприета положително от пазарните участници, при което бе налице отстъпление от възприеманите като сигурни убежища долар и злато. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути отстъпи с 0.05 на сто до 96.65 пункта. От друга страна еврото реализира минимално покачване от 0.08% до равнището от 1.1298. „Когато говорим за долара няма как да не отбележим за корелативната му свързаност с нивото на риска“, коментира Джон Дойл, вицепрезидент в Tempus Inc във Вашингтон. „По мое мнение новините, които дойдоха от сектора на биотехнологичните компании успяха да компенсират данните за ръста на заболелите“, допълни още Дойл.

Китайският юан се понижи с 0.17% до 7.0090, след като в четвъртък китайската валута се изкачи до най-високото си равнище от четири месеца насам, достигайки 6.9808. На седмична база юанът нарасна с близо един процент на фона на надеждите за приток на свежи капитали, след като цените на акциите тръгнаха нагоре, подкрепени от властите в Пекин, които заявиха, че искат здрав бичи пазар. Британският паунд също завърши на зелена територия, поскъпвайки с 0.11% до нивото от 1.2622 долара за паунд.

Златото приключи петъчната търговия със спад на фона на увеличения риск апетит сред инвеститорите. Спот цената на благородния метал отстъпи с 0.3% до 1797.89 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху метала спаднаха с 0.1 на сто до 1801.90 долара. Въпреки дневното негативно представяне, на седмична база златото поскъпна с близо процент и половина, достигайки в сряда 1817.71, най-високото равнище от септември 2011 година. На другия полюс бе среброто. Фючърсите върху метала нараснаха с 0.23% за деня до 18.71 долара за тройунция.

Петролът поскъпна, след като от Международната агенция по енергетика (EIA) повишиха прогнозата си за търсенето на петрол до края на 2020 година. Увеличените случаи на заболели от коронавирус в щатите обаче ограничиха ръста на черното злато. Според актуализираната прогноза на базираната в Париж EIA, потреблението на петрол ще се увеличи до 92.1 млн. барела дневно през 2020, което е ръст от 400 000 барела спрямо прогнозата на организацията от миналия месец. Новината подкрепи цените и на двата сорта петрол. Фючърсите на американския лек суров петрол отчете повишение от 2.35% или 0.93 цента до 40.55 долара за барел. Сорт Брент регистрира покачване от 2.1% до 43.24 долара. „Докато петролният пазар бележи несъмнен напредък, голямото, а в някои страни и ускоряващо се повишение на новозаболелите от Covid-19 е обезпокояващо напомняне, че пандемията все още не е под контрол“, се казва още в съобщението от Международната агенция по енергетика.

Основните индекси на Wall Street се повишиха, подкрепени от надеждите за намиране на ефикасно лекарство срещу коронавируса. Индексът на сините чипове Dow Jones поскъпна с 1.44% до 26 075.30 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибави малко над процент към стойността си, затваряйки на 3185.04. Технологичният Nasdaq отчете ръст от 0.66% или 69.7 пункта до 10 617.44. На корпоративния фронт книжата на биотехнологичната компания Gilead Sciences Inc скочиха с 2.15% до 76.32 долара, след като от компанията заявиха, че направените тестове на препарата им за лечение на коронавируса – Ремдесивир, е показал, че използването му намалява с 62% риска от смърт спрямо алтернативните начини за лечение на болестта. Акциите на Netflix пък скочиха с 8.07% до 548.73 долара, след като инвестиционната банка Goldman Sachs повиши прогнозите си за цената на книжата на доставчика на стрийминг услуги. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се покачи до 0.65%. Доходността при 30-годишните дългови инструменти пък достигна 1.33%.

Водещите фондови пазари в Европа също се оцветиха в зелено, подкрепени от добрите данни за индустриалното производство, които дойдоха от Италия и Франция. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 отчете ръст от 0.8% за деня. С най-силен резултат се откроиха акциите от автомобилния сектор, който нарасна с малко над 2%. Водещият германски индекс Dax 30 поскъпна с 1.15% до 12 633.71 пункта. Британският FTSE 100 нарасна с 0.76% до 6095.41. Френският бенчмарк CAC 40 прибави един процент към стойността си или 49.47 пункта, затваряйки на нивото от 4970.48.

В първия работен ден на новата седмица не ни очакват някакви важни икономически събития. Единственото по-съществено, което се откроява е изявлението на председателя на Английската централна банка Андрю Бейли, което е насрочено за 18:30 часа българско време.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.