Фондовите пазари в САЩ отчитат нови загуби

21 февруари 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Световните пазари са свидетели на високи нива на волатилност от началото на годината и не изглежда, че това ще се промени скоро. Фокусът леко се измести през последните седмици от паричната политика към геополитиката, тъй като руските войски се разположиха на украинската граница и западът предупреди за предстояща инвазия. Това само добави към безпокойството на инвеститорите, което от своя страна се прояви в губеща седмица за основните щатски индекси. Изглежда, че всички страни все още имат желание да намерят дипломатическо решение, но ако не видим значителна деескалация на конфликта е възможно следващите седмици да бъдат изпълнени с несигурност. Тази седмица фокусът ще бъде върху централните банки и изказванията на техните членове преди предстоящите срещи. Вниманието на Уолстрийт ще остане предимно върху геополитическото напрежение, но залозите за затягане от страна на Фед може да се засилят след актуализации на някой от макроикономическите показатели, които предстоят през следващите дни. Ако потребителите продължат да показва устойчивост на фона на увеличаващия се инфлационен натиск, аргументите за по-агресивно затягане през март ще се засилят.

Американският фондов пазар, който вече е силно афектиран от ястребовия Фед и конфликта между Русия и Украйна, сега има друго притеснение – по-високите цени на петрола. Цените на суровия петрол в САЩ са около 91 долара за барел, след като се повишиха с около 40% от 1 декември и миналата седмица достигнаха най-високото си ниво от 2014 г. Цените на суровия петрол Brent, глобалният еталон, също се покачиха и са близо до 7-годишни връхни стойности. Бързо покачващите се цени на петрола могат да бъдат тревожно развитие за пазарите, тъй като замъгляват икономическата перспектива чрез увеличаване на разходите за бизнеса и потребителите. По-високият суров петрол също заплашва да ускори вече растящата инфлация, засилвайки притесненията, че Фед ще трябва да затегне агресивно паричната политика, за да намали потребителските цени. „Фондовият пазар наистина би изпаднал в затруднения, ако цената се повиши над 125 долара за барел и се задържи над тези стойности за известно време, защото това ще прегрее високите нива на инфлация“, каза Питър Кардило, главен пазарен икономист в Spartan Capital Securities. Това означава, че Фед ще трябва да бъде много по-агресивен и това със сигурност няма да е приятен сценарий за Уолстрийт.“ Нарастващото напрежение между Русия – един от най-големите производители на петрол в света – и Украйна наскоро спомогна за стимулирането на ралито на петрола, което беше подкрепено от възстановяването на търсенето от пандемията. Анализаторите на Capital Economics казаха по-рано тази седмица, че цените на суровия петрол и природния газ ще се повишат, ако конфликтът в Украйна ескалира. С покачването на цените на петрола инвеститорите наблюдават тенденциите при потребителите, чиито разходи представляват над две трети от икономическата активност в САЩ. Данните от сряда показват, че продажбите на дребно в САЩ са се увеличили най-много за последните 10 месеца през януари, но данните за потребителските настроения от миналата седмица бяха на най-ниското си ниво от повече от десетилетие.

Днес обстановката на пазарите се очаква да бъде по-спокойна, тъй като е почивен ден в САЩ. От 10:30 и 11:30 часа ще можем да се запознаем с прогнозния индекс на бизнес активността в производствения сектор на Германия и Великобритания.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.