Фондовите пазари в САЩ и Европа със смесени резултати

13 май 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът завърши търговията във вторник с понижение на фона на нарасналия риск апетит сред пазарните участници. Инвеститорите увеличиха експозициите си в по-рискови активи на фона на продължителните действия от страна на Федералния резерв, насочени към борбата с последиците от коронавируса. Дори и съвсем леки положителни новини около коронавируса са склонни да отслабят долара. Въпреки това сред инвеститорите не цари еуфория, тъй като всички са на мнение, че е налице сериозна опасност от втора вълна на инфекцията. А това би накарало пазарните участници отново да погледнат към безопасните активи като долара.

Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути се понижи с 0.3% до равнището от 99.95 пункта. В същото време еврото нарасна с 0.36 на сто до 1.0847 долара за евро. Новозеландският долар отчете минимално покачване до нивото от 0.6075, докато австралийската валута спадна с 0.17%. Британският паунд бе сред най-лошо представилите се валути вчера, след като отстъпи с 0.6% до 1.2260 долара за паунд.

Благородните метали показаха смесено представяне вчера. Златото реализира повишение от 0.2 на сто или 3.20 долара до 1701.70 долара за тройунция. Продължаващите стимули от страна на Федералния резерв пораждат опасения сред някои инвеститори, че тези ходове може да доведат до ръст на инфлацията. А това насочва интереса към златото. Междувременно последните данни сочат, че Американската централна банка ще започне покупките на борсово търгувани фондове, които инвестират в облигации. За разлика от златото, фючърсите на среброто завършиха сесията на отрицателна територия. Металът спадна с 0.19% до 15.43 долара за тройунция. На петролните пазари фючърсите на американския лек суров петрол нараснаха с 5.2% до 25.40 долара за барел. Цената на базирания в Лондон сорт Брент пък спадна с половин процент, приключвайки на нивото от 29.48 долара.

Основните индекси на Wall Street приключиха търговията във вторник на отрицателна територия, след като бе налице охлаждане на оптимизма на инвеститорите от по-скорошно отваряне на икономиката. Индексът на сините чипове Dow Jones спадна с близо 450 пункта или 1.9% до 23 764.77. Широкият измерител S&P 500 изтри 2.1% от стойността си, достигайки 2870.10 пункта. Технологичният индекс Nasdaq поевтиня с 2% до 9002.50. На облигационните пазари доходността по американските държавни облигации се понижи, като 10-годишните дългови инструменти достигнаха 0.66%, докато доходността по 30-годишните щатски дългови инструменти намаля до 1.37%.

Водещите индекси в Европа също затвориха търговската сесия с минимални ръстове. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 прибави почти 0.3 на сто към стойността си. Германският Dax 30 се задържа почти без промяна на нивото от 10 819.50. Най-силно представяне имаше британският FTSE 100, който поскъпна с един процент до 5994.77 пункта. Френският CAC 40 отстъпи с 0.4% до 4472.50.

Във фокуса на вниманието на пазарните участници днес ще бъдат данните за брутния вътрешен продукт, индустриалното и промишленото производство във Великобритания, които се очаква да бъдат представени преди обяд. В 15:30 часа българско време ще бъдат публикувани данните за производствените цени в САЩ, а в 17:30 се очакват данните за петролните запаси за седмицата до 9 май.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.