Фондовите пазари в САЩ изтриха част от натрупаните загуби

2 март 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Основните индекси на Wall Street се повишиха в първия ден на месеца поради инвеститорския оптимизъм, който е свързан с разпространението на ваксините и понижаването на доходността по американските ценни книжа. Силен ръст отчете технологичният Nasdaq, който добави 3.15% до 13 317 пункта, широкият измерител S&P500 нарасна с повече от 2.20%, a Dow Jones се повиши с 2% и достигна 31 567 пункта. Повишаването на индексите беше подкрепено и от по-добрите данни за бизнес активността в производствения сектор на САЩ, които отбелязаха 60.8 пункта спрямо прогнозираните 58.8. Февруари месец бе печеливш за американските индекси, което се дължи на преобладаващите добри финансови отчети на компаниите, започналото разпространение на ваксините и приетото фискално стимулиране. Финансовият климат на стария континент също се характеризираше с оптимизъм, който прати основните европейски индекси на положителна територия. По-добри данни от очакваните бяха публикувани за бизнес активността в производствения сектор на Великобритания, Германия и ЕС. Инвеститорите отчетоха по-добрите резултати, които се отразиха в повишаване на DAX с 1.58% до 14 036 пункта, а CAC40 и FTSE100 добавиха над 1.55%, което доведе до изтриване на част от загубите, които претърпяха в края на миналата седмица. 

В понеделник цените на петрола регистрираха загуби, отписвайки над 3% от цената си, след като бяха публикувани смесени резултати за икономическата активност в най-големите азиатски вносители на петрол. Индексът на производствената активност в Китай отчете 50.9 пункта спрямо очакваните 51.5 пункта, докато японските показатели бяха по-добри от прогнозираните, но не достатъчно, за да подкрепят цената на черното злато. Инвеститорите разтълкуваха тези данни, като евентуално понижаване в търсенето на суровината от страна на водещите азиатски икономики, което се отрази от цената на черното злато. Лекият суров петрол WTI поевтиня с 3.03% до 60.07 долара за барел, а цената на сорта Brent отписа 3.60% и достигна 63.08 долара за барел. Положително влияние върху цената на петрола може да има одобрението на ваксината на Johnson & Johnson, която има потенциал да подпомогне преодоляването на пандемията, което ще се отрази в увеличаване на консумацията на петрол.

Щатският долар успя да запази част от печалбите си спрямо някои основни валути, като еврото и японската йена, но отстъпи срещу по-рисковите валути на Австралия и Нова Зеландия. Докато надпреварата за икономическо възстановяване между САЩ и Европа се отразява с натиск върху двойката EURUSD, японската йена продължава да поевтинява поради разликата в доходността на американските и японските облигации, което от своя страна увеличава търсенето на американски ценни книжа. Първата седмица на март месец ще бъде важна за щатската валута, тъй като се очаква публикуването на доклади и изявления, които са свързани с американската икономика и могат да окажат влияние на пазарните настроения. Австралийският долар успя да се покачи с 0.80% спрямо зелените пари в понеделник, но инвеститорите ще обърнат особено внимание на изявлението на Резервната банка на Австралия, която се очаква да не променя текущата парична политика.

Важните събития през деня започват в 10:55 часа българско време, когато ще бъдат публикувани данните за пазара на труда в Германия. В 12:00 часа ще се публикуват стойностите на инфлацията в ЕС, а в 15:30 часа се ще разберем стойностите на брутния вътрешен продукт в Канада. 

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.