26 май 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът стартира новата седмица с лек спад на фона на спокойната търговия около трите почивни дни в САЩ. Доларовият индекс, който показва представянето на американските пари спрямо кошницата от шест основни валути отстъпи с 0.06 на сто до 99.80 пункта. Австралийският и новозеландският долар се покачиха, съответно с 0.13% и 0.14%. Британският паунд нарасна спрямо зелените пари с 0.17% до 1.2178 долара за паунд. В същото време американската валута отчете минимален ръст спрямо еврото до нивото от 1.0894. Швейцарският франк и японската йена спаднаха с по 0.06% до нивата от 0.9715 и 107.67.
Златото започна търговията в понеделник с понижение след появилите се новини за потенциално разширяване на програмата от стимули от страна на Япония. Новината доведе до ръст при японските акции и повишаване на риск апетита сред пазарните участници, а това в крайна сметка отслаби златото. Спот цената на благородния метал отстъпи с 0.32% до 1729.20 долара за тройунция. „По мое мнение търговията с акции и други рискови инструменти са увеличили апетита към риск, като в крайна сметка това повлия негативно върху цената на златото“, коментира пред CNBC финансовия анализатор Кайл Родда. Според японски информационни издания, правителството на страната обмисля нов кръг от стимули на обща стойност 929 млрд. долара, които да бъдат насочени в помощ на компаниите, засегнати от коронавирус пандемията. В червено се оцветиха и другите благородни метали. Фючърсите на среброто спаднаха с половин процент до 17.11 долара за тройунция. Паладият отстъпи с 0.1 на сто до 1944.06, докато платината изтри процент и половина от стойността си, за да затвори на нивото от 827.12 долара за тройунция.
Петролът завърши търговската сесия вчера с повишение на фона на разхлабването на карантинните мерки, което се очаква да доведе до ръст в потреблението на петролни продукти. Фючърсите на американския лек суров петрол се покачиха в понеделник с 1.41% до 33.72 долара за барел. Сорт Брент прибави 1.14% към стойността си като в края на търговската сесия се търгуваше за 35.53 долара. Миналата седмица се оказа успешна за WTI, който нарасна с около 12%. Brent поскъпна за четвърта поредна седмица, отчитайки покачване на седмична база от 5.5%.
Поетапното отваряне на икономиките в Европа даде сериозен тласък на водещите европейски индекси. Германският Dax 30 скочи с 2.9% до 11 391.28 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 прибави 2.2% към стойността си, за да затвори на 4539.91. Британският измерител FTSE 100 бе сред малкото слабо представили се, след като отчете спад от 0.37% до 5993.28 пункта. При акциите Lufthansa скочиха с близо 7.5% за деня на фона на новината, че германското правителство е много близо до това да договори с компанията сключването на споразумение за отпускане на финансова помощ в размер на около 9 млрд. евро. Във Франция книжата на Airbus също отчетоха силно представяне, поскъпвайки с 8.5%.
Сред по-важните икономически събития от днешния ден правят впечатление данните за продажбите на нови жилища в САЩ за месец април, които ще бъдат публикувани в 17:00 часа българско време. Прогнозите на анализаторите са за спад в продажбите до 490 000 спрямо 627 000 за предходния месец. В 20:00 часа ще започне пресконференцията на Нийл Кашкари, който е президент на Федералния резерв в Минеаполис и член на FOMC.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.