Федералният резерв обяви своите планове по отношение на американската икономика на редовна среща вчера. От нея стана ясно, че централната банка ще продълава да поддържа основния лихвен процент на нива около нулата поне до края на 2023 г. Фед прогнозира също, че възстановяването от коронакризата ще бъде по-бързо, но пропусна да спомене за нови стимули, което притесни пазарните участници.
Макар че непопулярните антиепидемични мерки на американсккото правителство забави значително икономиката, изглежда, че възстановяването ще се случи побързо от първоначалните очаквания. Председателят на Фед Джером Пауъл не засегана по никакъв начин темата за нови стимули, а пазарите реагираха негативно. Инвеститорите изглежда оценяват, че без подкрепа от централната банка рекордните ръстове на Wall Street не могат да продължат. В същото време потребителското доверие в САЩ е на рекордно ниски нива, което е предпоставка за евентуални спадове на фондовите борси.
През последните години индексите и акциите в САЩ да достигнаха исторически нива най-вече заради липсата на алтернативи. Ниските лихви смачкаха доходността по държавните облигации на развитите държави, а при някои от тях те са на отрицателни нива, което насочи фокуса към акциите.
След срещата на Фед борсовите индекси потеглиха надолу, като Dow Jones 30 загуби около 0.90% от стойността си, а технологичните компании в индекса Nasdaq 100 поевтиняха с над 1.30%. Тези движения се пренесоха днес в Европа, където немския DAX и френския CAC 40 отстъпиха с около 0.60%.
Анализаторите остават оптимистични на фона на случващото се. От Saxo Bank коментираха, че пазарите имат нужда от малко време да осмислят новините от Федералния резерв, след което вероятността отново да тръгнат нагоре е по-голяма.
Федералният резерв очаква безработицата да е около 5.5% в края на 2021 г. и 4.6% в края на 2022 г. Инфлацията ще остане под целевите 2% до 2023 г. От Централната банка обявиха миналия месец, че обмислят нова стратегия, чрез която да вдигнат инфлацията, така че да се „наваксат“ годините, в които тя е била твърде ниска. Именно когато въпросните 2% бъдат достигнати, тогава Федералният резерв ще обмисли повишаване на лихвените проценти.
В допълнение към прогнозите си Фед обяви и че ще продължава да купува държавни ценни книжа и активи, обезпечени с ипотека.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.