14 октомври 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Вчера бе публикуван протокола от последната среща на Федералния резерв. След преглед на документа става ясно, че централните банкери възнамеряват да започнат намаление на месечните покупки на облигации от средата на ноември или средата на декември. Все още обаче е налице дебат относно това колко скоро да бъдат повишени лихвените нива. По време на последната си среща, която се проведе на 22 септември, FOMC запази основната лихва без промяна, както и даде сигнал, че може да започне намаляване на програмата за количествени улеснения, включваща покупката на облигации на стойност 120 млрд. долара месечно. Намерението на Фед е да приключи със свиването на програмата около средата на 2022 година.
„Пътят, който централната банка трябва да извърви е свиване на покупките на облигации с 10 млрд. долара, както и ипотечни облигации на стойност 5 млрд. долара“, се посочва в протокола от последното заседание на банката. Ускорението на инфлацията обаче изправя централните банкери пред ситуацията да вдигнат основния лихвен процент по-рано от предварително обявеното. Членовете на Комитета по отворения пазар са разделени относно това кога трябва да се случи първото повишение, като разединението идва от различните прогнози на банкерите кога пазара на труда ще достигне прага на пълна заетост. Някои от членовете на FOMC се застъпват за идеята основната лихва да бъде задържана близо до нулата през следващите няколко години. Но все по-голяма част от членовете изразяват мнението, че основния лихвен процент ще трябва да бъде повишен още преди края на следващата година, тъй като очакванията са, че инфлацията и пазара на труда ще са достигнали желаните нива. По отношение на инфлацията, някои от членовете на FOMC очакват тя да се задържи на по-високи нива и през 2022 с риск за възходящо движение.
Това, което може да накара Фед да предприеме промяна в лихвената политика е допълнително подобряване на пазара на труда. „Съществува риск от преждевременно вдигане на лихвите, тъй като е доста вероятно да видим силни данни за заетостта, които да подкрепят цялостно пазара на труда. А това би накарало Фед да пристъпи към вдигане на лихвите“, коментира Ерик Грийн, главен инвестиционен директор в Penn Capital. „Покачването в доходността по облигациите вероятно ще последва затягането на паричната политика, но е малко вероятно да навреди на икономиката“, допълни още Грийн.
Днес в 15:30 часа предстои да излязат данните за производствената инфлация в САЩ за месец септември, както и новите молби за помощи при безработица за седмицата до 8 октомври. В 18:00 пук ще бъда публикувани седмичните данни за петролните запаси.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.