04 март 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът падна до петмесечен минимум спрямо йената след спешно намаляване на лихвите от Федералния резерв на САЩ с 50 базисни пункта, което беше счетено за недостатъчно за компенсиране на рисковете, свързани с глобалното разпространение на коронавирус. Еврото беше една от валутите, които се възползваха най-много от слабостта на долара, тъй като търговците се обзалагаха, че Фед ще намали лихвите повече от Европейската централна банка. Във вторник финансовите министри на Г-7 издадоха изявление, в което призоваха за нови правителствени разходи или за координирано намаляване на лихвените проценти на централната банка. Доларът в Азия падна до 106.85 йена в сряда, най-ниското ниво от почти пет месеца. Фед изненада инвеститорите, като намали лихвите с 50 базисни точки до целевия диапазон от 1.00% до 1.25% във вторник, две седмици преди планираното заседание. Намаляването на процента не можеше да спре продажбата на акции в Съединените щати и изпрати показателя за 10-годишните държавни облигации до рекордно ниско ниво от 0.906%, което допълнително намали привлекателността на долара. Новият коронавирус, който се появи в Китай в края на миналата година, се разпространи в повече от 60 страни и отне повече от 3000 живота. Ограниченията за пътуване и затварянето на бизнеса, насочени към спиране на разпространението на вируса, увеличават риска от глобална рецесия. Еврото за последно се търгуваше на 1.1173 долара, близо до месечния максимум, достигнат във вторник. Срещу стерлингите еврото се търгуваше на 87.15 пенса, което е близо до максималната стойност за почти четири месеца. Несигурността относно търговските преговори между Обединеното кралство и Европейския съюз оказва натиск върху паунда, заедно с нарастващите очаквания за по-ниски лихви във Великобритания.
Цените на петрола се повишиха с над 1% в сряда, очаквайки основните производители да се доближат до съгласието си за по-дълбоки съкращения на производството, за да компенсират спада на търсенето, причинен от избухването на коронавирус. Brent се повиши с 58 цента или 1.12% до 52.44 долара за барел, след като падна 4 цента в предишната сесия. WTI поскъпнаха с 53 цента или 1.12% до 47.71 долара за барел, повишавайки се в третата сесия. Brent и WTI паднаха с около 27% от своя най-висок връх през януари 2020 г. поради намаляващото търсене заради епидемията от коронавируса.
Цените на златото се повишиха в сряда, след като се повишиха с над 3% през предишната сесия, след като Федералният резерв на САЩ понижи лихвените проценти, за да смекчи икономическия шок от избухването на коронавирус. Спот златото се повиши с 0.3% до 1644.97 долара за унция, като отбеляза най-голямата печалба за един ден от 2016 г. на предишната сесия. Фючърсите на златото в САЩ нараснаха с 0.2% до 1664.80 долара. Паладият падна с 0.4% до 2490.62 долара за унция, докато платината падна с 0.1% до 875.62 долара. Среброто се повиши с 0.3% до 17.22 долара за унция.
Най-важното от днешният ден започва в 15:15 часа българско време, когато ще разберем данните от промяната на заетостта в САЩ. Последвано от данните от индексът на мениджърите за покупки в САЩ от 17:00 часа. По същото време ще разберем и решението за лихвените проценти в Канада. От 17:30 часа ще разберем данните за инвентаризацията на суровия петрол в САЩ от администрацията за енергийна информация.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.