Фед изненада пазарите и свали лихвите до нулата

16 март 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

По време на извънредната си среща късно в неделя, Федералния резерв на САЩ изненада пазарите, намалявайки основната лихва в страната почти до нула. От FOMC взеха решение лихвените нива в страната да бъдат намалени с цял процентен пункт до диапазона 0-0.25%. Това става по-малко от две седмици, след като Американската централна банка понижи лихвите до нивото от 1-1.25%. В допълнение на това от Фед стартират програмата за количествени улеснения, която се очаква да започне още от днес. Програмата ще включва покупката на държавни ценни книжа на стойност 500 млрд. долара, както и на ипотечни облигации за още 200 млрд. долара. Програмата наподобява доста тази от 2008 година. Тогава Американската централна банка започна покупката на активи с цел справянето с неблагоприятните последици от финансовата криза. Освен изброените мерки, централните банкери са взели решението задължителните минимални резерви на преобладаващата част от американските банки да бъдат понижени до нула. В съобщението си, от FOMC заявяват, че „резерва има готовността да използва пълния си арсенал от инструменти за подкрепа на процеса по кредитиране на икономическите субекти в страната, изпълнявайки мандата си за постигането на пълна заетост и ценова стабилност“.

Малко след обявяването на решението за лихвените нива, американският президент Доналд Тръмп изрази задоволството си от решението на централната банка. „Сега участниците на пазарите би трябвало да са удовлетворени“, заяви в свой стил в социалните мрежи Тръмп. „Избухването на коронавируса заплашва стабилността на обществото, както и разрушава икономическата активност в голям брой страни, включително САЩ. Централната банка има готовност да включи в употреба всички оръжия за борба с кризата“, заяви по време на пресконференцията след решението председателя на Фед Джеръм Пауъл. Въпреки агресивните действия, фючърсите върху американските индекси стартираха търговията в ранните часове на азиатската сесия със сериозни понижения, което доведе до поредното активиране на автоматичния механизъм на фючърсната борса, предпазващ от по-сериозни загуби. Спирането на търговията с индексите стана факт, след като цените на фючърсните контракти върху трите водещи американски индекса бързо достигнаха лимита от загуби за деня в размер на 5%. В ранните часове днес щатската валута се търгуваше на нивата около 1.1150 долара за евро.

Изненадващото понижение на лихвите от страна на Федералния резерв доведе до ръст за златото. След като в петък благородният метал спадна до почти 1504 долара за тройунция – най-ниското ниво от 26 декември насам, в ранните часове на азиатската сесия днес фючърсите върху метала отвориха с ръст до нивото от 1560 долара за тройунция. Среброто също стартира новата седмица със скок в цената. Металът отвори търговията в понеделник на ниво от близо 15.10 долара за тройунция, след като в края на миналата седмица завърши на 14.73 долара, което е най-слабия резултат за метала от края на месец май 2019 година.

Петролът стартира търговията на азиатската сесия днес с понижение, отваряйки на ниво от 32 долара за барел. Изключително нестабилната ситуация с коронавируса в комбинация с пропадането на споразумението за ограничаване на добивите от страна на производителите от ОПЕК+ оказва неблагоприятен натиск на черното злато като голяма част от анализаторите прогнозират дори и цени на черното злато под 30 долара за барел.

Wall Street записа силно представяне в последния работен ден на изминалата седмица в сравнение с представянето си в четвъртък, когато водещите индекси отчетоха най-слабата си сесия от 1987 година. По време на петъчната търговия обаче фондовите пазари успяха да неутрализират част от по-ранните си загуби. Индексът на сините чипове Dow Jones скочи с 9.36% или 1985 пункта до 23 185.62. S&P 500 прибави 9.25% към стойността си или 230.38, за да затвори на нивото от 2711.02 пункта. Технологичният измерител Nasdaq нарасна с 9.35% до 7874.88. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски облигации се покачи до 0.98%, докато тази по 30-годишните щатски държавни ценни книжа нарасна до 1.59%.

Европейските фондови борси също се оцветиха в зелено, последвайки щатските пазари. Британският FTSE 100 показа най-силен резултат, след като се покачи с 2.46% за деня до 5366.11 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 нарасна с 1.83% или 74.11 пункта до 4118.36, докато германския Dax 30 прибави 0.77% към стойността си, затваряйки на нивото от 9232.08 пункта. Общоевропейският Euro Stoxx 600 също се оцвети в зелено, прибавяйки един процент към стойността си. Въпреки доброто петъчно представяне, индекса завърши седмицата със срив от близо 19%.

Днешният ден няма да ни предложи особено сериозни новини. Сред малко по-важните събития от икономическия календар правят впечатление данните за потребителските цени в Италия за месец февруари. Индикаторът ще бъде в полезрението на пазарните участници с оглед на факта, че страната е най-сериозно засегнатата в света след Китай от коронавируса. А за анализаторите ще бъде важно да видят по какъв начин епидемията и извънредното положение в страната са се отразили върху индекса на потребителските цени. В 14:30 часа българско време пък предстои да видим и данните за индекса на Фед за Ню Йорк за месец март.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.