Фед започва намаляване на количествените облекчения

4 ноември 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

На приключилото вчера заседание, Федералният резерв на САЩ обяви началото на спирането на програмата за количествени улеснения. От FOMC заявиха, че намаляването на покупките на активи ще стартира по-късно този месец. Предвижда се намалението на изкупуваните облигации да е с 15 млрд. долара на месец, като се очаква програмата да бъде напълно прекратена през юни 2022 г. От централната банка поясняват, че пандемичните стимули може да започнат да отпадат, тъй като „бе постигнат значителен икономически напредък спрямо миналия декември“. Основният лихвен процент остана без промяна, както се очакваше. „Членовете на FOMC са на мнението, че намаляването на обема на покупките на активи ще бъде с подходящ темп. Централната банка има готовност да коригира темпа на покупките, ако обстоятелствата и икономическите перспективи го наложат“, се посочва в съобщението на централната банка. От Фед продължават да използват термина „преходна“ за инфлацията. В края на деня доларът се търгуваше без сериозно изменение. В същото време основните американски индекси се оцветиха в зелено, а доходността по американските държавни ценни книжа се покачи.

В петък предстои да бъдат публикувани данните за неселскостопанската заетост в САЩ, като голяма част от експертите очакват силни данни за ръста на работните позиции. През септември неселскостопанският сектор разочарова инвеститорите, след като новосъздадените работни места бяха едва 194 000. За октомври прогнозата на анализаторите е за 450 000 нови работни места. Положителни са и нагласите за равнището на безработица, като прогнозите са за понижение до 4.7% през октомври.

Малко по-късно през днешния ден вниманието на пазарните участници ще се насочи към друго ключово заседание – това на Английската централна банка. Според анализатори 60% е вероятността централната банка на Англия да повиши основната лихва днес. Като цяло очакванията са, че решението на Банката на Англия ще има по-голямо влияние върху паунда, отколкото Фед имаше върху долара. Английската централна банка е втората голяма централна банка, която предприема намаляване на покупките на активи. Покачването на инфлацията накара пазарните участници да калкулират 60% вероятност централните банкери да вдигнат основния лихвен процент днес с 15 базисни пункта.

Председателят на Банката на Англия Андрю Бейли, както и Майкъл Сандърс, който е член на Управителния съвет към централната банка, вече заявиха, че може да е необходимо незабавно вдигане на лихвите. Но все още голяма част от останалите членове са на мнението, че трябва да се види по-нататъшно подобрение при пазара на труда, както и по-солидни доказателства, че инфлацията не е преходна, за да могат лихвите да бъдат повишени. Имайки предвид, че Новозеландската централна банка вдигна вече основната си лихва, Канадската централна банка обяви край на програмата за количествени улеснения, а вчера от Федералния резерв дадоха началото на спирането на техните покупки на активи, много анализатори споделят мнението, че днес е доста вероятно и Английската банка да прибегне към вдигане на основния лихвен процент.

Решението за основния лихвен процент на Английската централна банка е насрочено за 14:00 часа българско време. Сред другите по-важни новини от деня се открояват данните за производствените цени в еврозоната през септември, които предстои да бъдат обявени на обяд в 12:00 часа. В 14:30 часа се очаква информацията за търговския баланс на САЩ за месец септември, както и новоподадените молби за помощи на безработни за седмицата до 29 октомври.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.