Фед даде сигнал за три повишения на лихвите догодина

16 декември 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Федералният резерв предприе решителна стъпка в битката с инфлацията. На приключилото вчера двудневно заседание, което бе и последно за тази година, централната банка обяви, че ще удвои темпа, с който намалява програмата за покупка на активи. През ноември Фед съкращаваше програмата с 15 млрд. долара месечно, докато от декември сумата става вече 30 млрд. Целта е монетарните стимули да бъдат свалени напълно в началото на 2022 г., а не в средата на годината, както бе първоначалния замисъл на централните банкери. Американската централна банка ревизира нагоре и прогнозите за инфлацията за 2021 и 2022 г. По отношение на безработицата, прогнозите са тя да се понижи през следващата година. Брутният вътрешен продукт през 2022 г. се очаква да нарасне, докато прогнозите за 2021 г. бяха ревизирани леко надолу. Инфлационните очаквания са причината голяма част от членовете на FOMC да очакват три вдигания на лихвите през следващата година. Дванадесет от осемнадесетте членове на Комитета за операции на открития пазар очакват три вдигания на лихвите през 2022 г. Въпреки агресивния тон от страна на Фед, американските индекси приключиха търговската сесия с повишения, докато доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошница от шест основни валути, отчете леко понижение.

Днес фокусът на вниманието на пазарните участници ще се измести към заседанията на други две централни банки – Банката на Англия и ЕЦБ. Ситуацията пред Европейската централна банка изглежда сложна. От една страна инфлационният натиск в еврозоната се засилва. От друга обаче последните икономически данни не успяват да покрият прогнозите на експертите. Продажбите на дребно в Германия през октомври останаха на ниски нива. В същото време фабричните поръчки в еврозоната отчетоха спад, а промишленото производство не оправда прогнозите на икономистите. Великобритания се справя една идея по-добре, но последните данни за пазара на труда показаха смесени резултати, докато PMI данните бяха ревизирани в негативна посока. Много страни в Европа, в това число Германия и Великобритания, върнаха някои ограничителни мерки поради увеличения брой новозаразени с коронавирус. На този фон преобладаващите прогнози на експертите са, че и двете централни банки ще продължат да поддържат курс на предпазливост и в началото на новата година.

Въпреки това обаче, инфлацията е сериозен проблем както за ЕЦБ, така и за Английската централна банка. Последните данни показват, че потребителските цени в Обединеното кралство са се увеличили с 5.1%, което е най-високият темп за последните 10 години. Ако тенденцията на ръст на инфлацията се запази, потребителските разходи ще понесат сериозен удар. Миналия месец голяма част от членовете на Банката на Англия дадоха сигнал, че вдигането на лихвите може да се случи и по-рано от обявеното, но появата на Омикрон обърна настроенията. Въпросът е дали сега те ще игнорират този краткосрочен проблем, за да се фокусират върху дългосрочния и по-сериозен проблем с потенциалната поява на стагфлация.

Европейската централна банка е в много сходна позиция. За разлика от Банката на Англия, ЕЦБ не са особено загрижени за ръста на цените, тъй като според тях инфлацията е „преходна“. Ноемврийските данни за потребителските цени в еврозоната изглежда не са повлияли върху мнението на политиците от Европейската централна банка. Големият въпрос преди днешната среща е дали ЕЦБ ще замени думата „преходна“, както го направиха вече от Федералния резерв. Другата голяма въпросителна е дали централните банкери ще предприемат стъпки към намаляване на покупките на активи.

Решението за основния лихвен процент на Английската централна банка е насрочено за 14:00 часа българско време. Преобладаващите очаквания са, че от институцията ще запазят лихвата на досегашното равнище от 0.10%. Срещата на Европейската централна банка пък е насрочена за 14:45 часа. И тук прогнозите са, че централните банкери ще запазят лихвените равнища без изменение. С интерес се очаква и пресконференцията на председателя на ЕЦБ Кристин Лагард, която трябва да започне в 15:30 часа българско време.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.