23 март 2023 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Федералният резерв повиши лихвените проценти с 0,25% в сряда и запази прогнозата си за още едно повишение през тази година, но председателят на Фед Джеръм Пауъл твърдо отхвърли пазарните залози за намаляване на лихвените проценти по-късно тази година, въпреки че колебанията в банковия сектор се очаква да затягане на кредитните условия и подпомагане на охлаждането на инфлацията. Федералният комитет за отворен пазар, FOMC, повиши референтната си лихва до диапазон от 4,75% до 5% от 4,5% до 4,75% преди това. Това беше второто поредно повишение на лихвения процент с четвърт пункт, откакто Фед намали лихвения процент от 50 базисни пункта по-рано тази година. Федералният резерв обаче каза, че „предвижда, че известно допълнително укрепване на политиката може да е подходящо, за да се постигне позиция на парична политика, която е достатъчно рестриктивна, за да върне инфлацията до 2 процента с течение на времето“. Фед запази прогнозата си за референтния лихвен процент непроменена от декември, прогнозирайки крайна лихва или пикова лихва от 5,1%% през 2023 г., което предполага поне още едно повишение. Преди срещата пазарите очакваха Фед да намали лихвите по-късно тази година, но Пауъл побърза да отхвърли тези очаквания.
„Участниците в FOMC не виждат намаления на лихвите тази година, това не са нашите основни очаквания“, каза Пауъл. Реакционната функция на Фед е доминирана от данните за инфлацията от месеци, тъй като целта му за максимална заетост играе втора цигулка на фона на силен пазар на труда. Но неотдавнашното колебание в банковия сектор отвлече разказа за паричната политика и подхранва много несигурност относно предстоящия път на повишаване на лихвените проценти. Неотдавнашният колапс на Silicon Valley Bank и Signature Bank се намеси в мисленето на Фед относно паричната политика, тъй като членовете признаха, че по-строгите кредитни условия биха могли да подкрепят Фед в борбата му срещу инфлацията. „Банковата система на САЩ е стабилна и устойчива. Последните развития вероятно ще доведат до по-строги кредитни условия за домакинствата и бизнеса и ще натежат върху икономическата активност, наемането и инфлацията“, се казва в изявление на Фед. Някои икономисти вече виждат признаци, че условията за кредитиране се затягат с бързи темпове, тъй като банките ограничават кредитната активност.
Преди заседанието на комисията се обмисляше пауза, каза Пауъл в сряда, но с инфлацията, която все още е доста над целта от 2%, централната банка смята, че е необходимо допълнително затягане, за да тласне паричната политика към рестриктивна територия. FOMC ревизира своите прогнози за инфлацията за тази година и по-висока за следващата година. Индексът на цените на основните лични потребителски разходи, предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, се прогнозира да бъде 3,6% през 2023 г. спрямо предишна прогноза от 3,5%. За 2024 г. се очаква инфлацията да се забави до 2,6%, но това е повече от предишната прогноза от 2,5%. Членовете на Фед запазиха прогнозите си за инфлацията за 2025 г. непроменени на 2,1%.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.