16 юни 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът стартира новата седмица с понижение спрямо основните си конкуренти на фона на новината, че Федералния резерв на САЩ ще разшири програмата си за количествени улеснения като започне с покупките на индивидуални корпоративни облигации. Новината дойде в понеделник вечерта, като според публикуваното от институцията съобщение, програмата ще осигури на Фед възможността да закупи корпоративни облигации на стойност 750 млрд. долара. Покупките на индивидуални корпоративни дългови книжа на вторичния пазар идва, след като Американската централна банка заяви, че ще изкупува и борсово търгувани фондове. Новината се отрази негативно на долара. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути завърши деня с понижение от 0.68% до 96.65 пункта. В същото време еврото отбеляза покачване с почти 0.6 на сто до нивото от 1.1323.
Швейцарският франк и японската йена, които се ползват със статут на убежища се задържаха без сериозно изменение за деня на нивата от 0.9491 и 107.33. Британският паунд реализира покачване от половин процент до 1.2605. Австралийският и новозеландският долар, които пък са известни със статута си на високорискови валути нараснаха, съответно с 0.73% и 0.39%. Доброто представяне при петрола не успя да повлияе на рублата, като в крайна сметка двойката USDRUB се задържа в понеделник без сериозно изменение на нивото около 69.54 рубли за долар.
Златото спадна по време на търговията в първия работен ден на новата седмица. Спот цената на благородния метал отстъпи с 0.33% до 1724.90 долара за тройунция. Въпреки понижението, златото продължава да се търгува над нивото от 1700 долара на фона на опасенията на инвеститорите от втора вълна на коронавируса. За седмицата до 9 юни трейдърите са намалили дългите си фючърсни позиции в злато и сребро на борсата Comex. От техническа гледна точка „е налице сериозна съпротива около зоната от 1740 долара“, заяви пред CNBC Барт Мелек, ръководител стокови пазари в TD Securities. Страховете, свързани с вируса успяват да поддържат цената над 1700, като много анализатори споделят мнението, че дългосрочната перспектива през жълтия метал все още остава положителна. Фючърсите на среброто изтриха 0.61% от стойността си, достигайки 17.37 долара за тройунция.
Петролът се повиши, след като все повече експерти смятат, че са налице признаци, показващи възстановяване на търсенето на петролни продукти. В същото време споразумението за ограничени добиви от страна на ОПЕК+ успя да надделее над страховете на пазарните участници от втора вълна на коронавируса. В понеделник фючърсите на американския лек суров петрол отчетоха ръст от 2.21% до 37.06 долара за барел. Фючърсите на базирания в Лондон сорт Брент нараснаха с 2.24% до 39.77 долара.
Основните индекси на Wall Street се покачиха, подкрепени от решението на Федералния резерв да започне с покупките на индивидуални корпоративни облигации. Индексът на сините чипове Dow Jones поскъпна с 0.62% до 25 763.16 пункта. Широкият измерител S&P 500 прибави 0.83% или 25 пункта, достигайки 3066.59. Технологичният Nasdaq се представи най-силно, след като се покачи с почти процент и половина до 9726.02 пункта. Книжата на авиокомпанията United Airlines спаднаха с 1.7%. На другия фронт пък бяха акциите на Viacom CBS, които скочиха с 8.7% на фона на очакванията за увеличаване на приходите, след като много спортни събития подновиха програмите си.
Водещите фондови пазари в Европа се оцветиха в червено. Германският Dax 30 спадна с 0.32% до 11 911.35 пункта. Британският FTSE 100 отстъпи с 0.66% или 40.48 пункта до 6064.70. Френският бенчмарк CAC 40 пък реализира понижение от близо половин процент до 4815.72 пункта. На корпоративния фронт книжата на немските автомобилни компании показаха смесени резултати. Continental и VW реализираха ръстове, съответно от 1.7% и 1.8%. Акциите на BMW обаче отстъпиха с почти половин процент до 55.78 евро, а тези на Daimler загубиха 0.4%, затваряйки на нивото от 35.72 евро за акция.
Сред по-важните икономически събития от днешния ден се открояват данните за индекса на потребителските цени в Германия и равнището на безработица във Великобритания, които ще бъдат представени преди обяд. В 12:00 часа пък ще видим новините за икономическите очаквания на Zew за месец юни в Германия и еврозоната. В 15:30 българско време ще бъдат оповестени продажбите на дребно в САЩ за месец май, а в 16:15 часа тези за индустриалното производство.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.