28 февруари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът завърши търговията в четвъртък с понижение на фона на очакванията за скорошно понижение на лихвите от страна на Федералния резерв. Все по-усложняващата се обстановка в глобален план с коронавируса, както и продължаващото сериозно понижение на фондовите борси повишава вероятността за намеса от страна на FOMC. През вчерашния ден фючърсите върху федералните фондове, които са основен барометър за нагласите трейдърите по отношение на лихвите показаха 70% вероятност централните банкери да свалят с 25 базисни пункта основната лихва. Само седмица по-рано вероятността за намаляване на лихвените нива бе едва 8.9%. Негативното развитие на фондовите пазари от началото на седмицата, породено от влошаващата се ситуация с епидемията от коронавируса промени драстично ситуацията като сега очакванията са, че по време на заседанието на 18 март Комитета по отворените пазари ще намали лихвите до диапазона 1.25-1.50%. Сходна е ситуацията и в Европа. Инвеститорите оценяват с 80% шанса Европейската централна банка да понижи с 10 базисни пункта основния лихвен процент. Междувременно президента на Федералния резерв за Чикаго Чарлз Евънс заяви, че към момента все още е рано да се даде категорична оценка за ефектите от коронавируса върху американската икономика. „По мое мнение е още рано да правим категорични заключения. Преди да видим черно на бяло по-солидни данни не можем да дадем категоричен отговор на въпроса какви ще са следващите ни ходове по отношение на паричната политика“, коментира Евънс.
Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути спадна с 0.57% до 98.37 пункта. В същото време еврото успя да се възползва от слабостта на щатската валута, поскъпвайки с почти един процент до равнището от 1.1000 долара за евро. Това бе пети пореден ден на солиден ръст за единната валута, която само допреди седмица се търгуваше около 1.0780, най-ниското ниво от 2017 година насам.
Златото показва стабилни резултати на фона на продължаващите спадове на фондовите пазари, както и на влошаващата се глобална картина с епидемията от коронавируса. Спот цената на жълтия метал нарасна с 0.4% до 1646.31 долара за тройунция. Фючърсите върху благородния метал се повишиха с малко над 0.3% до 1648.50 долара. „Проблемът е, че никой не може да каже със сигурност какво ще бъде влиянието на коронавируса върху глобалния икономически растеж. А това поражда доста страхове сред пазарните участници, в резултат на което е налице и понижение в икономическата активност“, коментира Джефри Крисчън, управляващ партньор в CPM Group. Фючърсите на среброто се покачиха с 0.2% до 17.92 долара за тройунция. Платината пък отстъпи с процент до 901.40. Паладият се отдръпна от историческия си връх на 2847.50, завършвайки търговската сесия на нивото от 2763 долара за тройунция.
Петролът реализира спад за пети пореден ден, след като опасенията, свързани с икономическия растеж доведоха до натиск върху цената на черното злато. Фючърсите на американския лек суров петрол спаднаха с 2.7% до 47.38 долара за барел. В същото време цената на базирания в Лондон сорт Брент регистрира понижение от 1.47 долара или 2.8% до 51.95 долара. В рамките на последните пет търговски сесии фючърсите на сорт Брент са се сринали с 10.6%, докато понижението при WTI е 10.4%. Допълнително притеснение сред инвеститорите внесе факта, че в сряда новорегистрираните случаи на заразени с коронавирус извън Китай за първи път превиши заразените в китайската страна. А с това нараства и шанса от Световната здравна организация да обявят глобална пандемия.
Wall Street завърши с нов сериозен срив на фона на увеличаващите се случаи на заразени с коронавируса по света. От началото на седмицата борсите по света са изтрили около 3 трлн. долара от пазарната си капитализация, насочвайки се към най-кошмарната седмица от финансовата криза насам. В четвъртък индексът на сините чипове Dow Jones се срина с 4.42% до 25 766.64 пункта. Широкият измерител S&P 500 спадна със 137.63 пункта или 4.42% до 2978.76 като по този начин затвори под психологическата зона от 3000 пункта. Най-сериозен спад претърпя индекса на технологичните компании Nasdaq, който изтри 4.61% от пазарната си капитализация, за да затвори на равнището от 8566.48 пункта. При акциите Microsoft изгубиха 3% от стойността си, след като от компанията заявиха, че епидемията от коронавирус ще се отрази негативно върху приходите и печалбата на компанията за тримесечието. Най-сериозни загуби показаха книжата на компаниите от технологичния сектор. Apple изтриха 3% от пазарната си капитализация, докато AMD се сринаха с 6.2%. Акциите на Nvidia пък спаднаха с 2.5%. На облигационните пазари доходността по американските дългови книжа продължи да пада. Доходността по 10-годишните щатски облигации спадна до исторически минимум от 1.29%. 30-годишните дългови инструменти пък се търгуваха при доходност от 1.78%.
Европейските фондови борси също завършиха търговската сесия дълбоко на червена територия. Британският FTSE 100 бе сред най-зле представилите се, след като заличи почти 3.5% от стойността си, за да затвори на 6796.40 пункта. Германският Dax 30 спадна с 3.19% или 407.42 пункта до 12 367.46. Индексът на сините чипове за еврозоната Euro Stoxx 50 изгуби 3.4% от капитализацията си, затваряйки на 3455.92. Водещият индекс на борсата в Милано FTSE MIB пък отстъпи с 2.66% до 22 799.37 пункта. Фондовите пазари на Стария континент продължават да са под сериозен натиск на фона на увеличаващия се брой заразени с коронавируса. По-рано през вчерашния ден Северна Македония, Дания, Румъния и Естония потвърдиха за първи случаи на болестта на своя територия. В Гърция пък бяха регистрирани два нови случая, с което общия брой на заразените достигна трима души.
Днес предстои да видим серия важни новини за германската икономика. В 10:55 часа българско време статистическата служба на Германия ще публикува информация за равнището на безработица в страната за февруари. Прогнозите са, че нивото на безработица в най-голямата европейска икономика ще се запази на досегашното си ниво от 5%. След обяд в 15:00 пък ще видим данни за немския прогнозен индекс на потребителските цени. В 15:30 часа в Канада ще бъдат оповестени данните за брутния вътрешен продукт за декември. Пак в 15:30 ще видим новини и за потребителските разходи в САЩ за януари, както и информация за потребителското доверие на Мичиганския университет за месец февруари.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.