Трудовият пазар в САЩ остава стабилен

4 април 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Насочвайки се към второто тримесечие изглежда опасенията на икономистите продължават да играят ключова роля в пазарните настроения. Въпреки това бързото възстановяване на фондовите пазари от ниските нива след началото на военния конфликт е меко казано впечатляващо, но дали е устойчиво, ще стане ясно през следващите седмици. Покачващата се инфлация, високите цени на суровините, агресивното затягане и обърнатата крива на доходността са само част от нещата, с които се сблъскват инвеститорите в момента. Скоро ще чуем и гласа на компаниите, които ще докладват резултатите за първото тримесечие и това ще подскаже дали акциите наистина ще успеят да намерят пътя си обратно към рекордните нива. Работата на централните банкери никога не е лесна, особено в прозрачния свят, в който сега живеем, където всяка реч и решение се преглеждат внимателно и след това се критикуват с помощта на ретроспектива. Предстои задачата за овладяване на инфлацията, като същевременно да се избегне рецесия, а най-следената крива на доходността – спредът между 10-годишните държавни облигации и 2-годишните държавни облигации, показа частично обръщане, което предполага, че икономиката може да е на ръба от забавяне.

Борбата на САЩ срещу инфлацията навлезе в нов етап през март и изглежда леко забави възстановяването на пазара на труда. Икономиката създаде 431 000 неселскостопански нови работни места през миналия месец, съобщи Бюрото по трудова статистика в петък. Нивото на безработица е спаднало до 3.6% от 3.8%, според доклада. Икономистите очакваха процентът да падне до 3.7%. Въпреки че сега този процент е само с 0.1% над рекордния си минимум от 3.5% преди кризата, милиони американци все още не са се присъединили към работната сила. Възможно е процентът да се покачи по-високо, тъй като правителството отчита само хората, които към момента са безработни и търсят работа, поради което голяма част остават извън работната сила. Очакванията за това колко пъти Фед ще повиши лихвените проценти тази година преминаха през сериозни дискусии напоследък, тъй като инфлационният натиск остава на дневен ред. Най-важното е, че централните банкери единодушно взеха решението в средата на март за увеличение от 50 базисни пункта на следващото заседание. Тази седмица инвеститорите ще очакват допълнителни коментари от страна на Фед.

В Европа рисковете от рецесия също изглежда ще доминират върху пазарния сенитмент. Тъй като икономиката на еврозоната е по-изложена на последиците от конфликта между Русия и Украйна, инвеститорите ще следят внимателно за всякакви признаци, които сочат за влошаване на ситуацията. Прогнозният индекс на потребителските цени в еврозоната достигна 7.5% от 5.8% за февруари. Това се дължи основно на цените на храните и енергията, но към този момент президентът на ЕЦБ Кристин Лагард очаква, че цените на храните и енергията трябва да спрат да се увеличават, помагайки на еврозоната да избегне комбинацията от стагнация на растежа и високата инфлация, от която се опасяват икономистите.

Важните новини за деня са свързани с изявлението на председателя на АЦБ Андрю Бейли в 12:05 часа, както и публикуването на данните за фабричните поръчки в САЩ от 17:00 часа.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.