Твърде голяма ли е вече разликата между икономиките на ЕС и САЩ?

Икономическата зависимост на Европейския съюз (ЕС) от Съединените щати се засилва, тъй като агресията в Украйна и рецесията в Германия подчертаха уязвимостта на блока. Слабото присъствие на водещи технологични компании в Европа допълнително засилва тази зависимост. Секторите в ЕС загубват конкурентоспособност, като компаниите се насочват към Северна Америка и Азия.

Рецесията в Германия и нестабилността в Украйна предизвикват смущения в политическата среда на Европа. Европейският съюз не разполага с достатъчно военна мощ, за да подкрепи своята сигурност в случай на криза. Разликата в икономическия размер на ЕС и САЩ се увеличава, като американската икономика става значително по-голяма от тази на ЕС.

След множество кризи през последното десетилетие, ЕС се сблъсква със структурни проблеми. Финансовата криза засегна блока по-силно, а трудовата гъвкавост и по-високата продуктивност в САЩ допълнително подчертават различията в икономическата обстановка.

След голямата финансова криза през 2008 г., която доведе до дългова спирала в еврозоната, последвана от пандемията от COVID-19, Европейският съюз (ЕС) и Съединените щати се изправиха пред въпроса чий отговор беше по-ефективен на предизвикателствата. Смята се, че САЩ вложиха по-големи стимули в икономиката си, което обаче доведе до инфлационна криза. Геополитическите напрежения и спирането на газовите доставки от Русия усилиха този ефект. В същото време, ЕС преживява вътрешни раздори и затруднения в приемането на законодателство за стимулиране на икономиката.

САЩ предприемат амбициозни стъпки, за да реиндустриализират и преструктурират икономиката си, с приемането на законови актове за инфраструктура, полупроводници и екология, обещаващи значителни инвестиции. Това е най-голямата индустриална политика на страната от много години насам. В сравнение, ЕС се бори с проблеми като популизъм и липса на консенсус по ключови въпроси, което влошава икономическата ситуация.

Във военно отношение ЕС изгуби значително от военната си мощ спрямо САЩ след 2008 г. Все по-голямите разходи на САЩ за военни технологии и иновации подчертават различията във военния потенциал между двата блока.

В допълнение, Европа изостава в цифровите технологии, като американските технологични гиганти продължават да доминират пазара. Германия, което стартира понятието „Индустрия 4.0“ за автоматизация на производството, също намали разходите си за цифровизация. Това разделение между САЩ и ЕС в икономически, военни и технологични планове подчертава сложността на текущата глобална ситуация.