Прогнозите за рецесия в САЩ на редица анализатори изглеждаха напълно реални в края на миналта година. Въпреки това, след почти година, очакваният спад не само, че не се случи, но и икономическата активност в страната остана изненадващо устойчива. Въпреки продължаващите опасения от забавено икономическо развитие все повече икономисти вече са посклонни да заложат на сценария за така нареченото „меко приземянване“.
Горното го виждаме в статистическите извадки, които през април 2022 г. показваха, че настроенията за рецесия са около 25%. Докато през октомври, сато лихвите започнаха да се повишават, тези очаквания скочиха до 65%. Данните са на база месечни анкети, които Ройтерс прави сред водещи икономисти. При последното такова изследване песимистичните настроения все още преобладават, но техният дял е намалял до 55%.
Федералният резерв на САЩ също очаква подобрение на икономиката. Прогнозата на експертите от централната банка се промени от „риск от икономическо забавяне“ през миналата есен към базов сценарий за „постепенна рецесия до края на годината“ през март след сътресенията в банковата система. В най-новия протокол от юлското заседание на Фед, публикуван скоро, песимистичните прогнози вече не се поддържат.
Все пак, икономическите условия през последната една година бяха доста предизвикателни, което оправдава разнопосочните прогнози. Това бяха времена на висока инфлация, която свиваше покупателската способност на домакинствата, времена на изтегляне на парични стимули след периода на пандемията и също така времена на рязък ръст на лихвите.
След година безработицата е около 3.5% и продължава да се държи на ниски предпандемични нива, а ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) изненадващо се завърна нагоре през последните тримесечия. След спад през началото на 2022 година икономическият растеж на САЩ се възстанови и оттогава продължава дад е на нива над 2%.