Според ЕЦБ инфлационният риск се увеличава

4 март 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Вчера ЕЦБ публикува доклад, свързан с паричната политика, в който се посочват ключовите събития, от които ще зависи темпът на икономическо възстановяване. Основните заключение бяха следните: инфлационният риск е допълнително завишен, като тази оценка се дължи на по-високите цени на енергията, прехвърляне на по-високите производствени цени към потребителските цени, както и продължаващото превишаване на действителното развитие на инфлацията в сравнение с прогнозите. Към момента все още се очаква силно икономическо възстановяване. „Поглеждайки отвъд краткосрочния план, вероятно е растежът да се възстанови през 2022 г., движен от силното вътрешно търсене, глобалното възстановяване и продължаващата подкрепа на фискалната и паричната политика“, посочват банкерите в доклада. Някои членове твърдят, че вероятността инфлацията да се установи на около 2% в средносрочен план вече се е увеличила значително, като перспективите са близо до удовлетворяване на условията, установени в бъдещите насоки за лихвените проценти. Членовете на ЕЦБ, които се аргументираха в полза на „навременна корекция“ на все още силно адаптивната позиция на паричната политика, подкрепят прекратяването на нетните покупки на активи и отрицателните лихвени проценти. Всичко по-горе, както и изказвания и коментари на служители на ЕЦБ след февруарската среща предполагат, че ЕЦБ е на път да обяви първите стъпки за нормализиране на политиката на срещата през март. Въпреки това, с войната в Украйна, протоколите от февруарската среща на ЕЦБ се превърнаха в по-скоро историческо доказателство за променящо се настроение в ЕЦБ, а не във валиден сигнал за това какво всъщност ще реши банката през следващата седмица.

Насочвайки внимание към срещата на ЕЦБ, последните данни за инфлацията и цялостната икономическа картина от началото на войната в Украйна за пореден път усложниха пътя към нормализиране. Войната в Украйна увеличава вероятността новите прогнози за инфлация да бъдат неточни. Новата несигурност, както и преките икономически последици от войната, все още са трудни за моделиране в числа. В резултат на това вероятно ще имаме ситуация на срещата на ЕЦБ следващата седмица, в която прогнозите за инфлация за 2023 и 2024 г. могат да бъдат на ниво от 2%. Всъщност рискът от стагфлация очевидно се е увеличил, усложнявайки дилемата на ЕЦБ, а именно как да се реагира на ускоряващата се инфлация, която не може да бъде смекчена от паричната политика. Това намалява вероятността ЕЦБ да започне да нормализира паричната политика в такъв момент на висока несигурност.

Ето защо общите прогнози са централната банка да постигне предпазлив баланс между това да остане на път за нормализиране на политиката, като в същото време запази максимална гъвкавост. Противно на срещата през декември, ЕЦБ ще иска да избегне намекването на крайни дати за стимулите или начални дати за повишаване на лихвите. В настоящия момент ЕЦБ трябва да повтори обещанията на Марио Драги и Жан-Клод Трише, които „никога не се ангажират предварително“. Ако всичко върви добре, нетните покупки на активи все още могат да приключат през третото тримесечие и лихвените проценти могат да бъдат увеличени за първи път преди края на годината. Но повече информация ще получим на срещата следващата седмица.

Днешните новини започват от 11:30 часа с публикуването на индекса за бизнес активността в строителния сектор във Великобритания. От 15:30 часа се очакват данните за промяната в неселскостопанската заетост в САЩ, а от 17:00 часа ще можем да се запознаем с индекса на бизнес активността на IVEY в Канада.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.