24 януари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Еврото завърши търговията в четвъртък с понижение, след като от Европейската централна банка очаквано запазиха лихвите без промяна. На първото заседание за годината централната банка не изненада инвеститорите и задържа лихвените нива по основните операции по рефинансиране на нивото от 0%. В същото време лихвите по пределното кредитно улеснение, както и тези по депозитното улеснение също бяха оставени без изменение, съответно на 0.25% и -0.50%. Няма промяна и при програмата за количествени улеснения, след като централните банкери решиха да запазят обема на покупките на облигации на стойност 20 млрд. евро месечно. От банката отново подчертаха, че лихвите ще останат на сегашните или на по-ниски нива докато не бъде достигнато целевото ниво на инфлация от 2%. По време на пресконференцията след решението за лихвените нива, председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че Управителния съвет към институцията ще започне преглед на стратегията на банката по отношение на паричната политика. „Ще направим пълна ревизия на основните проблеми, които стоят пред банката. Прегледът ще обхване методологията на вземане на решенията, измерителите, както и начина, по който ЕЦБ комуникира с обществеността“, заяви по време на пресконференцията Кристин Лагард. Очаква се ревизията на монетарната политика на ЕЦБ да завърши през декември.
Заседанието на Европейската централна банка се отрази негативно върху еврото като в края на вчерашния ден единната валута затвори със загуба от 0.37% до нивото от 1.1051, което е най-ниското ниво от 9 декември насам. Британският паунд отстъпи с 0.24% до 1.3130 долара за паунд. Въпреки това лирата успя да се задържи в близост до 2-седмичния си връх, след като последните икономически данни, които дойдоха от Великобритания успяха да намалят очакванията на инвеститорите за промяна на лихвите от страна на Английската централна банка. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути завърши търговията в четвъртък с ръст от 0.16% до 97.45 пункта. Юанът продължи и вчера със слабите си резултати, отстъпвайки с 0.36% до 6.9337. Китайската валута вече изтри близо един процент от стойността си, след като в понеделник се изкачи до 6-месечен връх. Ситуацията около коронавируса в страната обаче продължава да хвърля негативно отражение върху китайската валута.
Златото поскъпна вчера на фона на опасенията сред пазарните участници, свързани с появилия се наскоро коронавирус в Китай, както и с неблагоприятните последици, които би имал върху световната икономика. Спот цената на златото нарасна с 0.4 на сто до 1563 долара за тройунция. Фючърсите върху метала пък се покачиха с 0.6% до почти 1565 долара. „Коронавирусът насочи вниманието на инвеститорите към жълтия метал, тъй като има очаквания за потенциални сътресения в страните, където са регистрирани случаи на заразени хора“, коментира Джефри Сика, основател на Circle Squared Alternative Investments. Сред останалите благородни метали, фючърсите на среброто приключиха търговията на ниво от 17.80 долара за тройунция. Платината отстъпи с 0.7 на сто до 1004.83 долара, докато паладият затвори на 2457.51 долара за тройунция.
Опасенията от глобална пандемия на новооткрития китайски вирус доведе до спад в цената на петрола. Фючърсите на американския лек суров петрол регистрираха понижение от близо 2% за деня до 55.60 долара за барел. Фючърсните контракти на базирания в Лондон сорт Брент отстъпиха с 1.9% или 1.20 долара до 62 долара. Данните за петролните запаси в САЩ успяха донякъде да ограничат поевтиняването при черното злато. За седмицата до 17 януари американските запаси са намалели с 405 000 барела при предварителна прогноза от страна на анализаторите за спад от един милион барела. Предходната седмица щатските запаси регистрираха намаление от 2.5 млн. барела.
Основните борсови индекси на Wall Street завършиха търговията в четвъртък със смесени резултати, след като от Световната здравна организация заявиха, че към момента не очакват глобална пандемия от коронавируса, който бе регистриран в Китай. Индексът на сините чипове Dow Jones отчете спад от 0.09% до 29160 пункта. Широкият измерител S&P 500 нарасна с 0.11% до 3325.50 пункта, докато технологичния Nasdaq се покачи с 0.2 на сто до 9402.48. Положителният тон в коментарите на здравните власти от СЗО доведе до частично облекчение сред инвеститорите, в резултат на което акциите на авиокомпаниите регистрираха ръст. Книжата на American Airlines и United Airlines нараснаха съответно с 3% и с 1.9%. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски облигации се понижи до 1.73%. Доходността по 30-годишните дългови книжа пък отстъпи до 2.17%.
В Европа фондовите пазари затвориха на червена територия на фона на предпазливия тон от страна на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард. Общоевропейският измерител Euro Stoxx 600 завърши със спад от 0.7%. Най-сериозна загуба реализира германския Dax 30, който спадна с близо един процент или 127 пункта до 13 388.42. Британският бенчмарк FTSE 100 отстъпи с 0.85% до 7507.67 пункта, докато френския CAC 40 се понижи с 0.65% до 5971.80.
Днес в 11:00 часа българско време ще бъдат представени данните за прогнозния индекс на бизнес активността в сектора на услугите в еврозоната за месец януари. Половин час по-късно в 11:30 ще бъдат публикувани данните за бизнес активността в производствения сектор, както и в сектора на услугите за Великобритания. След обяд в 15:30 часа ни очакват месечните данни за продажбите на дребно в Канада за ноември, а в 16:45 ще бъдат оповестени данните за прогнозните индекси на бизнес активността в производството, както и при услугите в САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.