Спад в цената на петрола

петрол
Цените на петрола се понижиха в началото на търговията в четвъртък за трета поредна сесия, след като данните показаха неочаквано голямо нарастване на запасите от суров петрол в САЩ миналата седмица, предизвиквайки страхове за свръхпредлагане на фона на признаци за по-слабо търсене и от Китай.
Фючърсите на суровия петрол Brent с доставка през август паднаха с 40 цента, или 0,6% до $72,20 за барел до 0023 GMT, докато американският западнотексаски междинен суров петрол (WTI) се понижи с 39 цента, или 0,6%, до $67,70 за барел.
И двата инструмента се бяха установили на повече от $1 в сряда след рязък спад предишния ден.
Запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с около 5,2 милиона барела миналата седмица, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт в сряда. Това се сравнява с прогнози в анкета на Ройтерс за спад от 1,4 милиона барела. [API/S]
В допълнителен низходящ знак запасите от бензин също отчетоха изненадващо нарастване от около 1,9 милиона барела през седмицата, приключила на 26 май, според данните, в сравнение с прогнози за намаление от около 500 000 барела.
Участниците на пазара сега очакват правителствени данни за запасите от суров петрол в САЩ, които трябва да бъдат публикувани по-късно в четвъртък. Данните бяха забавени с един ден поради празник в САЩ по-рано тази седмица. [EIA/S]
Междувременно китайските данни показват, че производствената активност се е свила по-бързо от очакваното през май, тревожейки пазарите относно търсенето във втория по големина потребител на петрол в света.
Инвеститорите също наблюдаваха предстоящата среща на 4 юни на ОПЕК+, Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците, включително Русия, след смесени сигнали досега дали са вероятни допълнителни съкращения.

Анализатори от HSBC и Goldman Sachs (NYSE:GS) казаха, че не очакват ОПЕК+ да обяви допълнителни съкращения на тази среща. Неочаквано силните данни за пазара на труда в сряда също разтревожиха инвеститорите, които се опасяват, че Федералният резерв може отново да повиши лихвените проценти през юни, което потенциално ще намали търсенето на гориво в САЩ, най-големият потребител на петрол в света.
Законопроект за спиране на тавана на дълга на правителството на САЩ от 31,4 трилиона долара и предотвратяване на катастрофално неизпълнение на задължения изчисти ключово процедурно препятствие в Камарата на представителите в сряда, подготвяйки сцената за гласуване на самото двупартийно споразумение за дълга.