Слабите икономически данни отслабиха паунда

14 януари 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Британският паунд стартира новата седмица с понижение на фона на слабите данни за икономиката на Великобритания. По-рано през деня бяха публикувани данните за индустриалното и промишленото производство в страната за ноември. На годишна база индустриалното производство в Обединеното кралство отчита спад от -1.6% спрямо прогнозата за понижение от -1.4%. Неприятна изненада поднесе и промишленото производство, което за декември бележи понижение от -2% на годишна база при очаквана стойност от анализаторите за -1.7%. Слабите данни оказаха натиск върху лирата като в края на деня двойката GBP/USD се търгуваше на нивата около 1.2990 долара за паунд, което е понижение от почти половин процент за деня. Допълнителен натиск върху британската валута оказа и повишаването на вероятността Английската централна банка да свали лихвите по време на следващото си заседание. В неделя Гертан Влих, който е член на Комитета по паричната политика към АЦБ, заяви в коментар за Financial Times, че би гласувал за намаляване на лихвите в страната, в случай, че производствените данни не оправдаят очакванията. Малко по-рано през седмицата Силвана Тенрейро също заяви, че ще подкрепи намаляване на основната лихва. През декември основният лихвен процент бе запазен без изменение на нивото от 0.75%. Решението обаче не бе взето с пълно мнозинство, тъй като седем от членовете на Комитета по паричната политика подкрепиха решението лихвите да бъдат оставени непроменени. Двама представители на комисията обаче гласуваха за намаление с 25 базисни пункта. Джонатан Хийскъл и Майкъл Сандърс гласуваха основната лихва в страната да бъде намалена до 0.5%. А сега след тези разочароващи данни за производството много от пазарните участници изразяват мнението, че и други членове на Комитета по монетарната политика ще се присъединят към Хийскъл и Сандърс.

Доларът поскъпна леко в първия работен ден на новата седмица. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути нарасна с 0.03 на сто до нивото от 97.10 пункта. Еврото реализира нов ръст, въпреки положителното представяне при долара. Единната валута успя да нарасне с 0.19% до 1.1134. „Като цяло очакванията ни са за по-агресивни действия от страна на Европейската централна банка по-късно през годината. В същото време са налице рискове, които могат да доведат до отслабване при щатската валута“, коментираха анализатори от Bank of America. Австралийският долар се повиши с 0.1% до 0.6908. По-рано през деня австралийската валута достигна за кратко 0.6920, но не успя да задържи позициите си и в крайна сметка ограничи поскъпването си до нивото от 0.6908. Японската йена се понижи с 0.42% до 109.92. Канадският долар пък затвори сесията на нивото от 1.3046.

Златото завърши търговската сесия с понижение, на фона на положителните очаквания на инвеститорите, свързани с предстоящото финализиране и подписване на споразумението, свързано с първата фаза от преговорите между САЩ и Китай. Отслабването на напрежението в Близкия изток пък бе другия основен фактор, който доведе до повишаване на риск апетита сред пазарните участници. Спот цената на златото отстъпи с 0.8% до 1549.50 долара за тройунция. Фючърсите върху метала изтриха 0.6% от стойността си, затваряйки на нивото от 1550.60. Среброто също завърши деня със спад, достигайки 17.98 долара за тройунция. Платината отстъпи до 974.65 долара, докато паладият реализира покачване от 0.6 на сто до 2129.23 долара за тройунция.

Намаляването на напрежението между САЩ и Иран доведе до поевтиняване и при цената на петрола. Черното злато започна новата седмица, отстъпвайки до най-ниското равнище от пет седмици насам. Фючърсите на американския лек суров петрол изтриха 1.6% от стойността си, достигайки 58.08 долара за барел. Това е най-ниското ниво от 3 декември насам. Сорт Брент също се оцвети в червено, след като намаля с 1.2% до 64.20 долара. „Петролният пазар продължава да усеща, че се намира в състояние на свръхпредлагане. А слабото търсене на горива през тази доста мека зима само потвърждава това усещане“, заяви в коментар за CNBC Джон Килдъф, управляващ партньор в Again Capital.

Търговският оптимизъм се отрази положително на Wall Street като водещите щатски индекси достигнаха нови исторически върхове. Dow Jones прибави 0.3% към стойността си, поскъпвайки до 28 907.05 пункта. Широкият измерител S&P 500 нарасна с 0.7% до 3288.13 пункта, което се оказа и исторически връх за индекса. Технологичният Nasdaq се покачи с 1.05% също до нов исторически максимум от почти 9274 пункта. При акциите, производителя на електромобили Tesla регистрира ръст от близо 10% до 524.85 долара за акция. Книжата на Goldman Sachs и Cisco Systems прибавиха над един процент към стойността си. В сряда се очаква САЩ и Китай да подпишат споразумението за първата фаза от търговските преговори. Заедно с това се очаква някои мита върху китайски стоки да бъдат намалени, а покупката на американска земеделска продукция от страна на Китай да бъде увеличена. На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните държавни ценни книжа нарасна съответно до 1.84% и 2.3%.

В Европа фондовите пазари се оцветиха в червено въпреки положителните настроения, свързани с търговските преговори. Единствено британския индекс FTSE 100 завърши на положителна територия, отчитайки ръст от 0.3 на сто до 7611.15 пункта. Най-слабо се представи германския бенчмарк Dax 30, който отстъпи с 0.30% до 13 442.60 пункта. Френският CAC 40 изтри 0.12 на сто от стойността си, затваряйки на 6029.62, докато Euro Stoxx 600 отстъпи с 0.24% до 418 пункта. На корпоративния фронт най-силни резултати показаха акциите на Pennon Group и Tullow Oil, които скочиха съответно с 6.6% и 5.6%.

Във фокуса на вниманието за пазарните участници днес ще бъдат данните за инфлацията в САЩ за месец декември, които предстои да бъдат оповестени в 15:30 часа българско време. Преобладаващите прогнози на експертите са, че стойността на индекса на потребителските цени ще се запази без промяна на досегашното ниво от 2.3% на годишна база. В 16:00 часа предстои да видим и изявлението на Джон Уилямс, който е президент на Федералния резерв за Ню Йорк.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.