САЩ предвижда икономическо стимулиране след изборите

08 октомври 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

 

Президентът на САЩ Доналд Тръмп направи поредно изявление в социалната мрежа Twitter, в която заяви, че е напълно готов да подпише законопроект за стимулирането на американската икономика, след като първоначалните му намерения бяха противоположни. След успешно възстановяване от COVID-19, той се завърна в Белия дом, което затвърди оптимистичното настроение на фондовите пазари. Независимо от крайния резултат на президентските избори, сделка осигуряваща нови финансови стимули остава актуално и консенсусно решение, което ще бъде приложено на следващ етап от мерките за справяне с икономическите последствия вследствие на вируса. Инвеститорите реагират на всяко противоречиво съобщение от Белия дом и тази тенденция вероятно ще продължи до самите избори на 3 ноември.

Политическата игра между ЕС и Великобритания, която продължава извънредно дълго време, провокира положителни и отрицателни мнения у редица анализатори, които споделят мнението, че ще бъде губещо и за двете страни, ако се стигне до Брекзит без сделка. Британската валута остава подвластна на всички основни новини касаещи този въпрос и въпреки известното раздразнение изразено от ЕС, инвеститорите остават позитивно настроени за възможността от бъдещо споразумение, което се потвърждава и от възходящото движение на паунда.

Междувременно протоколите на FOMC се отразиха негативно на долара, който не успя да се повиши спрямо повечето основни валути. Членовете на заседанието одобриха идеята, че централната банка не трябва да бърза с повишаването на лихвените проценти и подчертаха нуждата от допълнителни стимули. В допълнение се спомена и за въвеждането на допълнителна подкрепа към фискалната политика, без която темповете на икономическото възобновяване биха се забавили.

Най-добре представящата се валута беше австралийският долар, който се отърси от регистрираното понижаване на PMI индекса на страната. Канадският долар също отбеляза ръст противно на очакванията, въпреки регистрираните по-ниски стойности на бизнес активността в Канада.

Неочакваното понижаване в индустриалното производство на Германия, което беше интерпретирано като крачка назад за възстановяването на най-голямата европейска икономика от коронавирусния шок, не попречи на еврото да отбележи повишаване по време на вчерашната сесия.

Случаите на вируса достигнаха рекордно високи нива във Франция и Испания, като и двете държави обявиха, че се намират пред най-високото си ниво на извънредно положение. Нови ограничения са обявени в много държави от Еврозоната, включително и в Италия.

Важните събития през днешния ден започват в 10:25 часа българско време, когато ще станем свидетели на изявлението на Банката на Англия. В 14:30 часа ще бъде публикувано изявление на Европейската централна банка, а в 15:30 часа ще разберем данните касаещи молбите за помощи на безработните в САЩ. 

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.