25 ноември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Напредването в разработването на ваксини от фармацевтичните компании и очакваните икономически стимули от новото правителство на САЩ, доведоха до промяна в настроенията на инвеститорите, които отправиха поглед към по-рисковите активи. Щатският долар се понижи до двумесечно дъно спрямо австралийския долар и до двугодишно дъно спрямо новозеландската валута по време на вчерашната сесия. Двете валути са считани за барометри на рисковите настроения поради тяхната глобална роля в търговията със суровини. Понижението на щатския долар вероятно ще продължи, тъй като ваксината и очаквания избор на Джанет Йелън за следващия министър на финансите в САЩ, която е бивш председател на Федералния резерв, намали несигурността за инвеститорите. Доларът продължи да се понижава спрямо еврото по време на азиатската сесия и премина психологическата граница от 1.19 долара за евро. Търсенето на по-рискови активи предизвика поевтиняване на долара, който се понижи спрямо всичко основни валути по време на вчерашната търговия.
Dow Jones се повиши с 1.62% по време на вчерашната сесия и успя да премине психологическата граница от 30 000 за трети път този месец. Повишаването на индекса продължи и по време на азиатската сесия, което прати сините чипове до рекордни стойности от 30 219 пункта. Доброто представяне на фондовите пазари се дължи на факта, че инвеститорите отчитат подобрената глобална икономическа перспектива. Връщането към нормалните стандарти на политическия процес успокои инвеститорите, които бяха насочили поглед към дестабилизиращия преходен период след победата на Байдън. Широкият индекс S&P 500 се повиши с 1.72% до 3 642 пункта, а технологичният Nasdaq добави 1.46%. И двата индекса продължиха възходящото си движение по време на азиатската търговия.
Цените на петрола се повишиха, тъй като пазара възприе положително данните относно ваксината срещу COVID-19, както и сигурността в политическата среда на САЩ. Двата фактора благоприятстват търсенето на петрол, а към тях можем да добавим и съкратените добиви от страна на ОПЕК. Фючърсите на сорта Brent се повишиха с 3.36% до 47.98 долара за барел, а фючърсните цени на сорта WTI отчетоха ръст от 4.55% до 45.22 долара за барел.
Разработките на ваксини срещу COVID-19 дават увереност на инвеститорите за бъдещите перспективи пред икономиките, което води до понижаване на активите убежища. Златото се понижи с 1.67% до психологическата граница от 1800 долара за тройунция по време на вчерашната сесия.
През днешния ден ще бъдат оповестени стойностите на индекса за ипотечни кредити в САЩ от 14:00 часа българско време. В 15:30 часа ще бъдат публикувани множество данни за икономиката на САЩ. По-важните са поръчките на трайни стоки без транспорт, прогнозен БВП, както и подадените молби за помощи на безработните, а в 21:00 часа е насрочена срещата на FOMC.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.