18 ноември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Индексите в САЩ се понижиха във вторник, след като бяха публикувани по-слаби данни за продажби на дребно в страната. Потребителските разходи нараснаха с 0.3% през октомври спрямо очакванията за ръст от 0.5%. Данните показват, че повишаването на разходите регистрира значително забавяне от септември, когато търсенето нарасна с 1.6%. Тази слабост поражда опасения, че с нарастването на случаите на коронавирус в цялата страна, продажбите на дребно ще се забавят още повече през последните два месеца на годината. Липсата на обща политика срещу коронавируса на федералното правителство в САЩ, накара много щати да предприемат собствени стъпки, за да ограничат разпространението на вируса. Биотехнологичните компании правят значителен напредък в разработването на ваксини, но можем да очакваме тяхното масово разпространение най-рано през пролетта на 2021 г. Това означава, че възстановяването, което видяхме през третото тримесечие, може напълно да изчезне през четвъртото тримесечие на година. Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл предупреди, че възстановяването идва със значителни краткосрочни рискове за ново понижаване на икономическата активност. Продажбите на дребно понижиха валутната двойка USDJPY за четвърти пореден ден, а вероятността за намаляване на търсенето на щатски долари се увеличава поради опасения от по-нататъшни ограничения върху бизнес дейността в страната.
В Европа има първи признаци на забавяне на втората вълна. Ограниченията на целия континент имат ефект и новите случаи на заразени започнаха да намаляват в Германия, Франция, Италия, Белгия и Холандия. За някои страни, като Белгия, подобрението е значително, тъй като на 30 октомври страната съобщиха за близо 30 000 случая за един ден, а последните данни показват понижаване до 4 600 случая на дневна база. Германия също отчита намаляване на заразените от 23 000 на 10 000 на ден, но това продължават да бъдат тревожно високи цифри. През цялото това време, еврото успя да се задържи над 1.18 спрямо щатския долар и не видяхме разпродажби на единната валута. Анализаторите посочват като основна причина, че втората вълна в САЩ изостава с няколко седмици от тази в Европа, което означава, че има голяма вероятност да видим повишаване на заразените в САЩ през следващите седмици.
Британският паунд беше най-силната валута по време на вчерашната сесия, тъй като в UK Sun се появи статия, в която е посочено за възможна търговска сделка между Великобритания и ЕС през следващата седмица. Въпреки че е постигнат много малък напредък в преговорите за Брекзит, постоянството на двете страни и общата сила на лирата са знак, че инвеститорите са оптимистично настроени за постигане на споразумение. Председателят на Банката на Англия Андрю Бейли изрази оптимизъм, след като каза, че последните новини за ваксините са обнадеждаващи и намаляват несигурността за бизнеса в страната.
Протоколът на RBA показа, че централната банка е готова да предостави повече стимули, въпреки че предпочита да купува облигации, тъй като не смята да предприема по-нататъшно намаляване на лихвените проценти, което доведе до понижаване на австралийския долар спрямо щатската валута.
Важните събития за днешния ден започват в 12:00 часа българско време, когато ще бъдат публикувани данните за инфлацията в Еврозоната. В 15:30 ще бъдат публикувани данните за промяната в броя на новите разрешителни за строеж в САЩ и данните за инфлацията в Канада. В 17:00 часа ще бъде изявлението на председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард, а в 17:30 часа ще се публикуват данните за запасите на суров петрол в САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.