Премиер Борис Джонсън е преместен за интензивно лечение

07 април 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Паундът се понижи спрямо долара и еврото във вторник, след като британският премиер Борис Джонсън беше преместен на интензивно лечение, след като симптомите му с коронавирус се влошиха. Доларът продължи да се увеличава спрямо еврото, йената и швейцарския франк поради смъртността от новият коронавирус в горещи точки в Съединените щати и Европа. Йената беше устойчива на основните валути, след като японският премиер Шиндзо Абе обяви фискален стимул от близо 1 трилион долара и се съгласи да обяви извънредно положение в Токио и други части на Япония, за да забави коронавирусните инфекции. Много инвеститори търсят признаци на пик в пандемията на коронавирус, но някои анализатори предупреждават за нестабилност, предвид непредсказуемия характер на неизвестен досега вирус. Доларът се търгуваше при 1.0798 долара за евро, задържайки шест сесии на растеж. Срещу спестовния швейцарски франк , зелената валута се търгува близо до двуседмичен връх от 0.9796. Австралийският долар се повиши с 0.5% спрямо щатския долар, докато новозеландският долар се повиши с 0.35% спрямо щатския долар, тъй като инвеститорите бяха по-удобни да купуват чувствителни към риска валути. Доларът падна с 0.22% до 108.99 йени във вторник, преди Япония да обяви извънредно положение.

Петролът поскъпна във вторник на фона на надеждата, че най-големите световни производители на суров нефт ще се съгласят да намалят производството, тъй като пандемията на коронавирус унищожава глобалната икономика, въпреки че анализаторите предупреждават, че съкращенията могат да направят малко за увеличаване на търсенето. Brent нарасна със 73 цента или 2.2% до 33.78 долара за барел, след като в понеделник падна с над 3%. WTI поскъпна с 97 цента или 3.7% до 27.05 долара за барел, което е намаление с почти 8% от предишната сесия. Основните световни производители на петрол, включително Саудитска Арабия и Русия, вероятно ще се споразумеят да намалят производството на срещата в четвъртък, въпреки че това ще зависи и от това как САЩ правят своя дял, казаха източници пред Reuters. Но заплахата от сериозна рецесия надвишава пазара поради прекратяването на значителна икономическа активност в резултат на пандемията на коронавирус, когато половината от населението в света е под някаква форма на локализация или социални дистанционни мерки.

Цените на златото паднаха от четириседмичен връх във вторник, след като щатският долар и глобалните акции се засилиха на фона на признаци на спад в смъртността от коронавирус. Спот злато се понижи с 0.2% до 1 577.67 долара за унция, след като се повиши до четириседмичен връх по-рано по време на сесията. Металът се покачи с 2.8% в понеделник. Фючърсите на злато в САЩ нараснаха с 1.7% до 1.723 долара. Доларът остана близо до почти двуседмичния връх, достигнат в предишната сесия. Паладият се повиши с 0.8% до 2 172.53 долара за унция, докато платината остана стабилна на 735.26 долара. Среброто се повиши с 0.1% до 14.99 долара за унция, което е повече от три седмици по-рано по време на сесията.

Най-важните събития за днешният ден започват точно е в 17:00 часа българско време. Тогава ще разберем данните от направеното проучване от бюрото по труда в САЩ, за измерване на свободните работни места. По същото време ще разберем данните от индексът за ръководителите на обществени поръчки в Канада.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.