Предстояща седмица на суровините: петрол, злато в седмицата на претоварване с данни на Фед към ОПЕК

От решенията за лихвените проценти на Фед до ЕЦБ, броя на работните места в САЩ и печалбите на три от най-големите американски компании, това ще бъде седмица на претоварване с данни за инвеститорите на всички пазари. За тези в петрола ще има допълнителен стрес от това как цените на суровия петрол могат да реагират на антиклиматична среща на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК+).

На първо място е срещата на ОПЕК+ на 1 февруари. Тъй като не се очаква промяна в производството от 13-членната ръководена от Саудитска Арабия Организация на страните износителки на петрол и техните десет петролни съюзници, управлявани от Русия, срещата на практика ще подпечата добива, договорен от ОПЕК+ през декември. Петролните бикове обикновено търсят ОПЕК+, за да обявят съкращения, когато групата се срещне. Без това е вероятно цените на суровия петрол да паднат.

Търгуваният в Ню Йорк петрол West Texas Intermediate, или WTI, и търгуваният в Лондон сорт Brent се повишиха в началото на азиатската търговия в понеделник.
Но те бързо върнаха печалбите си от идеята, че срещата на ОПЕК+ ще разочарова и Федералният резерв и Европейската централна банка, заедно с броя на заетите в САЩ и печалбите, ще доведат до една нестабилна седмица както за петрола, така и за златото.

Суровият петрол WTI падна с 68 цента, или 0,9%, до $79 за барел до 02:24 ET (07:24 GMT). Бенчмаркът на суровия петрол в САЩ падна с 2,5% миналата седмица след кумулативно рали от 11% през предходните две седмици. От началото на месеца WTI се понижи с 1,8%.

Петролът Брент с доставка през март също поевтиня с 68 цента, или 0,8%, до 85,72 долара за барел. Глобалният бенчмарк на суровия петрол падна с 1,1% миналата седмица, след като се увеличи с почти 12% през предходните две седмици. За януари досега Brent се понижи с 0,2%.

Националната австралийска банка каза в изследователска бележка: „Не се очаква промяна в продукцията на ОПЕК+ да бъде обявена на срещата тази седмица и очакваме коментарът на перспективите от Фед на САЩ да бъде ключовият двигател на перспективите в близко бъдеще.“

Федералният резерв ще ръководи действието с решението за лихвените проценти от сряда, което се очаква да доведе до най-малкото увеличение на лихвените проценти в САЩ от почти година – 25 базисни пункта. Европейската централна банка излиза ден по-късно с увеличение, което може да достигне до 50 базисни пункта.
От двете по-внимателно ще бъде Фед. Централната банка на САЩ добави 425 базисни пункта към лихвените проценти от март насам чрез седем увеличения, за да ограничи бързата инфлация. Преди това лихвите на Фед достигнаха връх от едва 25 базисни пункта, след като централната банка ги намали до почти нула след глобалната епидемия от COVID-19 през 2020 г.

Докато Федералният резерв извърши четири последователни скока от 75 базисни пункта от юни до ноември, от декември той наложи по-скромно увеличение от 50 базисни пункта. Ако следва увеличение с 25 базисни пункта, това ще бъде най-малкото, откакто централната банка започна своя цикъл на затягане на паричната политика през март 2022г.
Инвеститорите също ще продължат да се съсредоточават върху пресконференцията на председателя на Фед Джеръм Пауъл след срещата в сряда за всякакви индикации колко по-високи лихвени проценти ще се повишат и кога служителите могат да обмислят пауза.

Цените на златото може да се понижат след шестседмично рали, тъй като инвеститорите насочват част от вниманието си към долара, който пада три седмици подред, достигайки най-ниската стойност на американската валута от април.
Златото с доставка през февруари на Comex в Ню Йорк се установи на $1929,40 в петък, което е спад само с 60 цента. Той напредна до $1946,60 по време на азиатската търговия в понеделник, като отново се доближи до ключовата психологическа съпротива от $1950.

Спот цената на златото, следвана по-отблизо от фючърсите от някои търговци, се установи на $1928,15 – спад от 96 цента, или 1%, за деня. Спот златото достигна своя връх от $1934,56 досега в понеделник.

Съпротивлението от $1950 е ключов тест за способността на златото да достигне рекордни върхове от над $2000 за унция, които то достигна през април миналата година, като почти повтори своя връх за всички времена от август 2020 г. От началото на тази година, както фючърсите, така и спот златото е спечелило повече от 5% всеки.
Неуспехът на спот златото да се установи над $1932 през седмицата, със спада му до под $1928, повишава възможността за по-нататъшно понижение, каза Диксит, главен технически стратег в SKCharting.com.

„Можем да преразгледаме скорошното дъно на златото от $1916 и да разширим спада до $1912, последван от $1900. ”
Dixit добави, че ако продажбите се засилят под $1900, може да се наблюдава допълнителен спад до $1880 и $1870.
Но ако възходящата тенденция на спот златото остане непокътната, купувачите вероятно ще се появят отново в зоната на подкрепа в очакване на резултат, насочен към $1965 и $1972, каза той.

Добавяне към нестабилността на петрола и златото ще бъде петъчният доклад за заетостта в САЩ. Очаква се Министерството на труда да цитира ръст на работните места от 185 000 за януари, което е спад от 223 000 през декември. Междувременно нивото на безработица се очаква да достигне до 3,6%. Средните почасови доходи се очаква да се забавят леко спрямо предходния месец.
Икономическият календар за седмицата също включва отчет за свободните работни места за декември в сряда, заедно с ISM PMI.

Преди срещата на ЕЦБ в четвъртък еврозоната трябва да публикува БВП за четвъртото тримесечие във вторник, който се очаква да покаже леко свиване. Блокът трябва да публикува данни за инфлацията за януари в сряда, която се очаква да се забави за трети пореден месец.

Добавяне на черешка към огромната торта с данни тази седмица ще бъдат тримесечните печалби от Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon (NASDAQ:AMZN) и Alphabet (NASDAQ:GOOGL) – три от четирите най-големи американски компании по пазарна стойност. Meta Platforms (NASDAQ:META), която притежава Facebook, също ще публикува резултати тази седмица.
Обикновено печалбите на компаниите извън петролната индустрия не влияят пряко върху цените на суровия петрол, като същото важи и за златото. Въпреки това огромното въздействие върху Уолстрийт от приходите на тези компании може да повлияе на петрола и златото да се движат съответно.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.